Mitä hyötyä EU.sta on ollut tavalliselle kansalaiselle?
Sanokaapa oi viisaat.
25
129
Vastaukset
- dfsgsdafadfadf
no saatiin halpaa viinaa ja halpoja kananmunia. paitsi ettei edes saatu.
- eu-turha
ei mitään
- fsdgsdfadfd
>>Suomi on vallitsevien tulkintojen mukaan hyötynyt eurosta, joka on tuonut vakautta ja ennustettavuutta talouteen.>>
http://www.hs.fi/talous/Professori perustaisi pohjoisen vahvoille maille oman euroalueen/a1342411100403
alaspäin mennään kuin lehmän häntä. ja vakaasti kohti pohjaa. - sdddddzxz
persuista tulee suurin puolue
- tämäkin jo riittää
Ruoka parempaa, valikoimat suuremmat ja hinnat edullisemmat.
- gsfgsadfdfasdfsdf
valikoimat on parentunut myös norjassa, vaikkei se kuulu eu:hun tai edes euroon. siellä on hintataso pysynyt aikalailla ennallaan. suomessa on noussut valtavasti. samoissa hinnoissa ollaan jo kuin norja. tosin norjassa palkat on yli tuplasti paremmat..
- kfdkkrekksldfjg
kai se on vakautta ja ennustettavuutta kun huonompaan suuntaan menee, ihan niinkuin ennustinkin!!!
- .k.
Ei mitäään muuta kuin haittaa, ei mitään.
Asuntolainan korko on 2,5 % eikä enää 12-17 %. Laina-ajat ovat 20-50 vuotta eivätkä enää 8-10 vuotta. Lainaa saavat muutkin kuin pankinjohtajien kaverit. Keski-Eurooppaan matkustettaessa ei enää tarvitse vaihtaa kymmentä lajia valuuttaa. Rahan arvoa ei huononneta kolmen vuoden välein 15-35 % devalvaatiolla. Televisiossa on 30 kanavaa eikä enää kolme kommunistipropagandaämyriä, joista ainoat uutiset tulivat samana kahdelta kanavalta klo 20.30.
Nämä nyt vain esimerkeiksi. Avaajan mielestä ne eivät varmaankaan ole parannuksia; hänenkaltaisensa haluaisivat Suomen liitettäväksi suoraan Moskovan alaisuuteen.- Kaikki tietävät
että EU:hun liityttiin ryssänpelon takia.
Komppaan.
Ryssänpelko oli ja on yksi suomalaisen sielunmaiseman vakioita.
Tämä ei koske russofiilien viidettä kolonnaa, sitä joka toivoo ja toimii Suomen saamiseksi Venäjän osaksi. Erittäin hyvin edustettuna tälläkin palstalla, muuten.
- ETT SILLEEN
Korot ja hinnat
ASUNTOLAINOJEN KOROT OVAT KYLLÄ ALHAALLA, MUTTA ASUNTOJEN
HINNAT NOUSIVAT ALHAISTEN KORKOJEN JOHDOSTA 5-6 KERTAISIKSI.
ASUNNON SAI PIENILLÄKIN TULOILLA MAKSETTUA 15VUODESSA
NYT SAMAN ARVOISEN ASUNNON MAKSAMISEEN MENEE 30V
RUOTSISSAKIN ON HALVAT KOROT, ILMAN EUROA- Älä huuda!
Älä huuda!
Ruotsissa on myös asuntojen hinnat nousseet Suomen tapaan, se ei ole EUsta tai Eurosta kiinni millään tavalla.
- Naapurien korot
> Asuntolainan korko on 2,5 % eikä enää 12-17 %. Laina-ajat ovat
> 20-50 vuotta eivätkä enää 8-10 vuotta.
Tanskassa ja Ruotsissakin asuntolainojen takaisinmaksuajat ovat olleet jo ainakin 1970-luvulta saakka noita pitkiä 40..60 vuoden asuntolainoja. Ja samanlaisia pitkiä takaisinmaksuaikoja siellä on edelleenkin.
Samoin Ruotsissa ja Tanskassa asunnonostaja saa jatkuvasti aivan yhtä edullista 3% tietämissä pyörivää lainaa kuin suomalainenkin saa.
Nuo naapurimaidemme "liian pienet" valuutat eivät ole kärsineet korkokilpailussa lainkaan, vaan sama alhainen korko on siellä jatkuvasti tarjolla.
SUOMI- RUOTSI- TANSKA VERTAILU
1.) Noilla mailla on täsmälleen samat EU-alueen edut kuin Suomellakin
2.) Noille molemmille EU-alue on tärkeä vientimarkkina-alue.
3.) Noilla mailla on samanlainen edullinen korkokanta kuin Suomella
4.) Sen sijaan niillä ei ole EU-velkamailta tullutta 60 miljardin euron velkataakkaa selässänsä, niinkuin Suomella on.
5.) Suomen velkataakka tulee Euroalueella vain lisääntymään tulevina vuosina.- von Münchausen
Elä muuta virka!
Jos en vallan väärin ymmärtänyt, niin avaajan kysymys koski Euroopan Unionia ja kai suomalaisten asioita. Ei Ruotsin, Tanskan eikä Latvian.
- Rupla/peseta/euro
Sie kaipaat ruplaa. Oot sie ihan tosissas?
Mie oon mielummin EU ssa kui tsaari Putinin alamainen.
Meit ei Ruotsi huoli kumppaniks vaik kuin halajaittas heiän kruunuaan.
Ei oo paljon valinnan varaa..
Mie nään Venäjästä painajaissii .
Et mielummin Santso Pantsan kaa vaikka peseta kui venäjän liittolaisii. - von Münchausen
Kansa kannattaa euroa ja kun kysyy miksi. niin tavallisin - ja ainoa - vastaus on että on nin kivaa kun ei tarvi vaihtaa valuuttaa kun lähtee etelään ryyppäämään.
Se riittää! - ei sitte mitään..
Ei keksi nyt millään,vaikka ottasuoni pullollaan
miettisi. - rk-62
Ei mitään hyötyä, sen sijaan lukematon määrä haittaa kylläkin.
Siellä EU-johdossa ne ensimmäiset niskalaukaukset ammutaan tulevassa kansannousussa... - Uudet tuulet
Mie oon alkanu miettiä minne muuttas, jos tää eu homma mennöö puihin.
Eurooppaan ei oo menemistä, jos eu töpeksii, kiinaa ei Jukolan Jussin geenivirheellä ennää opi. Online kielikursseja pyörittelen huonolla menestyksellä.
Olisko tuo viittomakieli kansainvälistä jos sillä sitten pärjäis missä lie Aasiassa.
Suomen velkoja en kyllä eläkkeellä viittis maksella. - tuupa-ukko
Onhan tämä EU tuonut meille pitkät leipäjonot, mitättömät terveyspalvelut ellet ole miljonääri, kaiken maailman direktiivejä ja niiden valvovia virkamiehiä, mutta neuvot sitten maksavatkin maltaita näihin direktiiveihin, kansalle köyhyyttä josta joutuu kärsimään maksaessaan näitä EU:n kustannuksia jo neljäs osa kansasta sekä menettänyt suurimman osan itsenäisyydestään jota isämme ja ukkimme ja mummomme puolustivat hyvinkin suurin ponnistuksin, että heidän lapsillaan olisi hieman helpompaa edes kuin heillä ja tämä valtava työttömyys ja orjatyö on myös minun mielestä näitä EU:n meriittejä joten siinäpä aluksi.
- AK-47 kills
Ihmisten ja tavaran vapaa liikkuvuus on hyvä asia, vai mitä romanialaiset ja vapaakattoloiset. Romaneja tänne ja meidän vapaita tavaroita muualle!
- Aurinkolasit
Mie aattelen,et jos myö ei saaha Akropolista velan vakkuudeks niin miulle kelpais Rhodos tai Mallorkka. Tälläsest mahollisuudest ei miun vaari osannu ees uneksuu.
Nyt vaan pietään kädet ristiss et demarit pellais kortit oikein ja sais ens talven maata auringos. Eihän meiän kannata halajta Karjalaa ku tarjolla on Välimeri tarjottimella.
Et paremmat kortithan meil on ny kun tavisodas.
Et ettekös työ nää mitä Suomi tästä hyötyy. Eikös se solkia Kreetakin.... - Aurinkolasit
Tiivistän vielä. Et jos kossu vaihtuu uuzoks tai malagan viiniks nii haitanneko tuo. Suaahan ympärivuotinen aurinko , eikä tartte tehdä mittään sen etteen ku pyytää ko paikka vakkuudeks.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 59778
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111763- 43636
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla212565- 40516
- 76513
- 51508
- 22496
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k82473Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37470