Sää on vähitellen muuttumassa kylmemmäksi. Tuulen suunta vaihtuu itäiseksi, joten viikon puolivälissä saattaa etelässä sataa lunta runsaastikin, kertoo Ilmatieteen laitos.
Lämpötila voi laskea etelässä pakkasen puolelle jo keskiviikon vastaisena yönä.
Voi surkeus, kun odotin niin mustaa joulua.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012112516369105_uu.shtml
Talvi tulee, oletko valmis?
6
50
Vastaukset
- Mustaa riittää
Musta tuntuu, että lähikapakasta voit saada mustaa jouluksi, myös paikalliset poliisit voivat tarjota sulle mustaa, jos ei käy flaksi, niin hallista lohdutukseksi Tapolan mustaa
Kyllähän se on mukavampi liikkua ulkona, jos ei ole lunta ja jäätä.
Minulle lumeton talvi sopisi oikein hyvin. Jos lumentulo ei pysy tolkussa, niin parempi, kun sitä ei tulisi ollenkaan.
Ilmastonmuutoksen myötä sateet lisääntyvät, myös lumisateet.- Tilaisuudesta vaari
Hanki rollaattoriin nastat! Myös kainalosauvojen piikit kannattaa kääntää ala-asentoonsa. Korkobaarista saat kusiluisteihisi kunnon liukuesteet, ja ei muuta kun baanalle mimmejä tsiikaa.
- tri upslaaki
On hyvin tyypillistä, että suomessa on talvisaikaan lunta ja pakkasta, joskus enemmän ja joskus vähemmän, joskus aiemmin ja joskus myöhemmin. Tästäkään pakkaspuhurista ei kuitenkaan tarvitse vielä päätellä mitään joulun valkeudesta taikka pimeydestä vaan voi se olla aivan mustakin tai sitten ei.
Jaksakaamme käpristellä reilut kolmekuuta ja taas alkaa kevään ahavat puhaltelemaan, päivä pitenemään ja muuttolintujen sisäänmarssin ensitahdit kuulua.
Kyllä on niin, ettei talvea ole suunniteltu ihmistä varten eikä ihmistä talvea silmällä pitäen vaan talvi on keksitty kaikkien kiusaksi. En millään ymmärrä miksi ihmiset tulevat suomeen lämpimistä maista lumeen ja pakkaseen. - Tosi on
Talvi on silloin Suomessa, kun Pendoliinot jäätyvät ja junaliikenne takkuaa.
Voi tätä uusavuttomuutta, kun olemme edelleen Suomessa joka on Pohjoismaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 59778
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111763- 43636
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla212565- 40516
- 76513
- 51508
- 22496
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k82473Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37470