Maahanmuuttokriitikon dilemma

siinäpäpulma

Ollako idiootti vai eikö olla!

26

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RonaldMacDonald

      Suvakin dilemma:Ollakko idiootimpi vai VOIKO edes olla?...siinäpä pulma...vai jääkö vain hyväntahtoisen hölmön asteelle..

      • Lerkeki

        "Suvakki" kai olen mutta maahanmuuttokriitikot voitan missä tahansa


      • Anarkorumpali
        Lerkeki kirjoitti:

        "Suvakki" kai olen mutta maahanmuuttokriitikot voitan missä tahansa

        Uhoava pummi se siellä haaveilee rumpukeppi hanurissa.


      • paskaajauhat
        Lerkeki kirjoitti:

        "Suvakki" kai olen mutta maahanmuuttokriitikot voitan missä tahansa

        Et ainakaan argumentoinnissa ole saavuttanut mitään.


      • ToivottavastiVoitat
        Lerkeki kirjoitti:

        "Suvakki" kai olen mutta maahanmuuttokriitikot voitan missä tahansa

        Voittaisitko maahanmuuttokriitikon myös sosiaaliturvanpaikanhakijoiden häätämisessä maasta?


      • kuulestätä

        Kädenväännössä voitin kymmenen mamukriitikkon pelleä


      • mitensäjaksat
        kuulestätä kirjoitti:

        Kädenväännössä voitin kymmenen mamukriitikkon pelleä

        Se vasta onkin oleellista..


    • Eliitti on todennut jo aikaa sitten alkuperäisväestön täällä idiooteiksi, tosin hyödyllisiksi sellaisiksi.
      Maksavat kiltisti veronsa eliitin ihmiskaupparahastoon ja pitävät suunsa kiinni polliisin pelossa.

    • BigSight
      • tästäkö

        Tästäkö:
        Esimerkkinä dilemmasta on muna vai kana -kysymys. Retoriikassa dilemmaa hyödynnetään kysymyksissä, joihin ei välttämättä voi antaa totuudenmukaista vastausta. Esimerkiksi seuraavaan kysymykseen on olemassa kaksi vaihtoehtoa, jotka tuottavat molemmat saman lopputuloksen: ”Oletko lakannut pahoinpitelemästä aviopuolisoasi?” Oli vastaus mikä tahansa, kysymys vihjaa, että vastaaja on joka tapauksessa aiemmin hakannut aviopuolisoaan. Vaihtoehdoksi ei anneta sitä, ettei ole alun perinkään hakannut aviopuolisoa.


      • SuvakkiOnVajakki

        Toi kysymys on dilemma ehkä korkeintaan suvakki-idiooteille? :)
        Vai mitäs sanot vastauksesta: "Enhän ole koskaan edes pahoinpidellyt aviopuolisoani?!" Vai luuleetko et jokaisen kysymykseen on olemassa vain "kyllä" ja "ei" vastaus? :) Ehkä peruskoulu monivalintatehtävineen ei SITTENKÄÄN ollut hyvä juttu!? :/

        Joten: Olipas VAIKEA "dilemma"! :)

        Paljon vaikeampi dilemma on saada suvakki kertomaan edes YKSI haittamaahanmuuton aiheuttama haitta! ;)


    • qåaäzm

      Ei tässä mitään dilemmoja ole. Asia on harvinaisen selkeä, että haittamaahanmuutto on paha asia.

      • qåaäzm

        Se tuo tänne terrorismia ja erään uskonnollispoliittisen systeemin, joka vielä ottaa vallan maassa, ellei suunta politiikassa muutu. Kun vihreät pääsevät hallitusvastuuseen, maa alkaa tuhoutua todenteolla.


      • antifassu

        Niin mutta silloin se on rasismia, jos LH niin väittää!


      • qwwqs

        vai että haihhamaahanmuutto


      • qåaäzm
        qwwqs kirjoitti:

        vai että haihhamaahanmuutto

        Niin kyllä. Emme vastusta hyvää maahanmuuttoa, vaan pahaa. Tästä pahasta kärsivät myös suvakit ennenpitkää. Onko suvakit masokisteja kun tietävät haitat, mutta eivät noteeraa?


      • SuvakkiOnVajakki

        Nimenomaan!

        Mietitääs?

        Olen maahanmuuttoa vastustava idiootti: Joten olen sitä mieltä että haittamaahanmuutto on haitallista!

        Olen maahanmuuton vastustaja, joka EI ole idiootti: Joten olen sitä mieltä, että haittamaahanmuutto on haitallista!

        Voisko joku "fiksu" suvakki nyt kertoa, että missä kohtaa tuossa oli dilemma? :)
        Vai tiedätkö edes että mitä dilemma tarkoittaa? :)


      • SuvakkiOnKajakki
        antifassu kirjoitti:

        Niin mutta silloin se on rasismia, jos LH niin väittää!

        Miksi, ja miten, haittamaahanmuuton vastustaminen on rasismia?
        Ole hyvä! Kerroppas ihan omin sanoin? :)


      • antifassu
        SuvakkiOnKajakki kirjoitti:

        Miksi, ja miten, haittamaahanmuuton vastustaminen on rasismia?
        Ole hyvä! Kerroppas ihan omin sanoin? :)

        Se oli sitä sarkasmia:...siis jos LH sanoo, muuten ei....:P


      • antiantifassu

        Niin?
        Mitähän se toi, yleisesti erittäin huumorintajuiseksi tunnettu, laki sanoo siitä, et jos suvakki ja maahanmuuttokriittinen sanoo saman asian, esmes haittamaahanmuuton haitoista, niin toisen sanomana se olis rasismia, ja toisen sanomana korkeintaan sarkasmia? Niinkös laki toimii?

        Esmes jos Li Andersson sanos sen saman tunnetun sloganin josta sahuri tuomittiin (ja jonka on muuten sanonu myös Yhdysvaltojen istuva presidenttikin, ihan julkisesti, mut ei ainakaan haitannut Niinistöä yhtään köydä moisen rasistin luona valtiovierailulla?! :) ) niin olisko se pelkästään sarkasmia?


    • suvakki-on-vajakki

      Rakennusliiton Suokas: Vasemmisto auttaa Huhtasaaren kampanjaa - "halpatyövoiman uusi aalto nostaa rasismin ennen näkemättömiin sfääreihin"

      Maanantai 11.9.2017 klo 18.12

      Rakennusliiton varapuheenjohtaja Kyösti Suokas sanoo, että ulkomaisen työvoiman tarveharkinnan poistamista esittävät kansanedustajat ovat ryhtyneet keskeisiksi Laura Huhtasaaren (ps) vaalivankkureiden vetureiksi.
      Rakennusliiton varapuheenjohtaja Kyösti Suokas näkee että vasemmiston toiminta sataa Laura Huhtasaaren laariin.
      Rakennusliiton varapuheenjohtaja Kyösti Suokas näkee että vasemmiston toiminta sataa Laura Huhtasaaren laariin. (KUVAT: PEKKA KARHUNEN/KL JA JENNI GÄSTGIVAR)

      Suokas toteaa kirjoituksessaan, että tarveharkinnasta luopumista esittää moni vasemmistoliiton ja SDP:n kansanedustaja. Suokas sanoo, että uusi halpatyövoiman aalto nostaisi Suomen jo "hälyttävällä tasolla" olevan rasismin ennen näkemättömiin sfääreihin, mikä hyödyttäisi Huhtasaarta.

      - Rakennusala syöksyy jossain vaiheessa taas taantumaan ja työllisyys heikkenee. Silloin roihuun ei tarvitse montaa tikkua raapia. Näyttääkin siltä, että tarveharkinnan poistamista esittävät ovat ryhtyneet keskeisiksi Laura Huhtasaaren (ps) vaalivankkureiden vetureiksi.

      Suokkaan mukaan vasemmistopuolueiden edustajat "ilmeisesti kumartavat Suomessa oleville pakolaisille."

      - Jos tarveharkinta kehitysmaiden työntekijöiden työluvista poistuu, lähtöpassit saaneille pakolaisille voidaan puljata työpaikkoja ja jokunen saa jäädä Suomeen. Tarkoitus on ehkä jalo, mutta viiden pennin suutarit aiheuttavat markan vahingon.

      Suokkaan mukaan puheet työntekijöiden oikeuksien varmistamisesta viranomaisvalvontaa tehostamalla ovat "tietoista sumutusta."

      - Suomen rakennuksilla on maailman paras kontrollijärjestelmä. Viranomaiset eivät silti pysty valvomaan maksettuja palkkoja, ei edes EU-alueelta tulevien kohdalla. Kehitysmaista lähetettävät työntekijät ovat alusta loppuun välittäjiensä armoilla. Viimeistään kotimaassa kerätään pois alkuperäisen sopimuksen yli maksetut palkat.

      "Pyllistys kaikilla herkuilla"

      Suokkaan blogikirjoituksen otsikkona on "pyllistys kaikilla herkuilla."

      - Isoäitini oli paljasjalkaisia Karjalan tyttöjä. Naapurin rouvan kanssa riidellessä joskus sanat loppuivat. Silloin käärittiin hameesta helmat ja näytettiin takapuoli. Kaikilla herkuilla, Suokas kirjoittaa.

      Suokas on entinen vasemmistoliiton jäsen. Hän luopui jäsenyydestään alkuvuonna.

      Rakennusliitto on yksi niitä harvoja isoja duunariammattiliittoja, joissa valta on SDP:n sijaan vasemmistoliitolla.

    • SuvakkiOnVajakki

      Onneks suvakeilta puuttuu tuo dilemma, kun heillä on vaan se toinen vaihtoehto! :) Olla idiootti! :D
      Koska ettehän te kuitenkaan osais päättää,jos teille antais 2 vaihtoehtoisen päätöksen pähkäiltäväksenne! :/

    • bhytgb

      älkää ruokkiko tuota trollia

      • Kopy

        Linkki todisteeksi jutuillesi??


    • Fgtgg

      Hyvä aloitus kiitos

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      296
      11531
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7116
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5922
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5249
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4361
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4179
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3591
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3584
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      81
      3177
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3115
    Aihe