Suomi itsenäisenä vain vuodet 1917 - 1994

SauliYyvistö

Suomea ei ole itsenäisenä valtiona enää olemassa. Suomen itsenäisyyden aika kesti 77 vuotta ja 25 päivää

Suomi oli itsenäinen 6.12.1917 - 31.12.1994

21

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SauliYyvistö

      Oikeastaan vuodet 1918 :sta vuoden 1995 alkuun saakka 25 kokonaista päivää.

      Nykyinen EU:n hallintodirektiaatti "Suomi" on 6.12.2017 iältään 22 vuotta 11 kk ja 5 päivää.

      Suomi 100 vuotta on täysin käsittämätön juhlapäivä, joka ei perustu oikeastaan mihinkään.

      Miksi joku juhlisi sellaista "syntymäpäivää" jossa täyttää 22 vuotta 11 kk ja 5 päivää????

      • JosEiSaaKukaanMuuKäskeä

        Oikeastaan vuodesta 1918 vuoteen 1939, jonka jälkeen tehtiin mitä Saksa käski muutaman vuoden ajan, ja tämän jälkeen kuten Neuvostoliitto käski.


    • TässäKaruTotuus

      Suomi on nykyään puoliksi Euvostoliiton osavaltio ja puoliksi Ruotsin alusmaa. Valtaeliitti ja sen media tietävät totuuden hyvin. Ja siksi heiluttavat kovasti siniristi-lippua ja juhlistavat 100-vuotsista "itsenäisyyttä." Jotta tyhmä kansa ja Suomi-neito tuuditettaisiin vieläkin syvempään prinsessa ruususen uneen.

      • NuhaSipilä

        Suomi on työtätekevälle kaikenkustantavalle keskiluokalle helvetti.


    • suomisatafinlandhundra

      Suomen rajaa voidaan siirtää itään päin aina Tyynelle merelle asti.
      Loppuisi siinä Sipilän, Orpon ja Bernerin rötöstelyt ja kansan kyykyttämiset kun johdossa olisivat kunnon jämäkät johtajat. Eikä tarvitsisi inttää Natoon liittymisestä kun voidaan järjestää oma suurvaltapuolustus. Eikä pohtia mitä hävittäjiä tai ylipäätään mitä sotarompetta hankittaisiin.
      Omavaraistalous olisi selvä asia, metsää riittää vaikka kymmenelle sellutehtaalle, oma öljyntuotanto, oma teräs- ja metalliteollisuus, omat mittaamattomat maanviljelysalueet joita ei tarvitse mitään tukiaisilla elättää.
      Eikö hölmöläiset ole ymmärtäneet Suomen oikeaa etua vieläkään, etenkään kun emme ole tosiaankaan olleet itsenäisiä vuosikausiin.

      • HitotHesalle

        Ja ihan ensiksi Helsinki tuohon itänaapuriin. Suomen itsenäistyessä 1917 Helsinkiä yleisesti pidettiin VENÄLÄISKAUPUNKINA.
        Olihan se, venäläinen, suomalaisia kuppaava hallinto- ja varuskuntakaupunki. Venäläinen, suomalaisia kuppaava hallinto siellä on edelleenkin!


    • Vintagecity

      Pietari oikeasti olisi tulevaisuudessa itäisen suurvallan pääkaupunki, kaupunki joka aina on ollut itäisten hallitoalueiden metropoli. Moskova voi olla omassa kategoriassaan, ns. kehityskaupunkina, Pietarissa on aina ollut johtavat tieteilijät ja kultttuurinosaajat.

      Suomen on turha hinkua johonkin Natoon ja ylipäätään länsiliittoumaan koska länsimaat, USA ja Nato laskee Suomen itäisen Euroopan ja Venäjän etupiiriin. Suomi ei koskaan tule olemaan Naton tai ylipäätään minkään länsiliittouman jäsen vaan kuuluu Venäjän etupiiriin edelleen, tahdotaan sitä tai sitten ei. Siitä on selvät periaatepäätökset olemassa, joten turha potkia tutkainta vastaan vaan aletaan sopeutumaan ja kehittämään uutta tulevaisutta suurvallan ominaisuudessa!

      • OrjapoikaSuomi

        Onhan se järjetöntä että veroillamme loisiva eliitti on alistanut suomalaiset EU:n embargoon jonkun slaavien sisäisten ja Hrutsevin ryssimän Krimin vuoksi!

        Suomen elättiherroilla on nenä niin syvällä EU:n isojen valtioiden perseessä että pyyhkiä pitäisi!


      • TotuusSattuuQC

        " Suomi ei koskaan tule olemaan Naton tai ylipäätään minkään länsiliittouman jäsen vaan kuuluu Venäjän etupiiriin edelleen, tahdotaan sitä tai sitten ei"

        Ai, niin kuin Balttian maat nykyään? Kummasti ne pystyivät ihan itse liittymään Natoon vaikka sentään kuuluivat Neuvostoliittoon vuosikymmenet, toisin siis kuin Suomi.


    • itsenäisyydestä

      Suomen todellinen itsenäisyysvuosi on 1809! Silloin Suomi alkoi muodostua omaksi kansallisvaltioksi. Ja maamme alkoi kehittyä ja vaurastua, koska saimme pitää vihdoin oman verotuottomme ja kuluttavat sodat loppuivat tyystin. Venäjä myönsi harvinaisen paljon vapautta ja itsenäisyyttä Suomen autonomiselle suurruhtinaskunnalle. Vuonna 1917 saatiin vain muodollinen itsenäisyys.

      • JanMätäkuori

        Pidän tuota vuosilukua vain irtautumisena Ruotsista.
        1809 - 1917 nimittäin Venäjä kehitti Suomeen helsinkikeskeisen byrokratian joka jäi Suomen itsenäistyttyä ja jonka paisumiselle ei enää ole rajoja.


      • taiteilijaxyz

        En usko, että nyt juhlistettavien suomalaisten taitelijoiden kuten Sibelius tai Edelfeltin tarkoitus oli isänmaallisuudessaan luoda nykyistä Sääntö-Suomea ja hallintovirkamiesten helvettiä.
        Joten on irvokasta kun valtion viskaalit istuvat kuuntelemassa itsenäisyyspäivänä Sibeliuksen Finlandiaa.


      • KiitosVenäjä
        JanMätäkuori kirjoitti:

        Pidän tuota vuosilukua vain irtautumisena Ruotsista.
        1809 - 1917 nimittäin Venäjä kehitti Suomeen helsinkikeskeisen byrokratian joka jäi Suomen itsenäistyttyä ja jonka paisumiselle ei enää ole rajoja.

        1800-luku on ylivoimaisesti paras vuosisata Suomen ja suomalaisten historiassa.

        Venäjän Suomen valtaus pelasti koko suomalaisuuden ruotsalaistamiselta eli tuhoamiselta.

        Monelle patologiselle russofobiasta kärsivälle kansalaiselle se on ikävä totuus niellä.


      • vuohiparatpierivät
        KiitosVenäjä kirjoitti:

        1800-luku on ylivoimaisesti paras vuosisata Suomen ja suomalaisten historiassa.

        Venäjän Suomen valtaus pelasti koko suomalaisuuden ruotsalaistamiselta eli tuhoamiselta.

        Monelle patologiselle russofobiasta kärsivälle kansalaiselle se on ikävä totuus niellä.

        Jos ajatellaan väennostoja niin ehkäpä näin. Ruotsihan suorastaan oli aiemmin vienyt talojen pojoat kapaloistansa Ruotsin armeijaan tykinruuaksi.

        Tiesittekö muuten, että aateliset (ruotsinkieliset suvut) eivät ole peruneet uskollisuudenvalaansa Venäjän keisarille?


    • suomi-ei-ole-itsenäinen

      Suomi ei ole ollut itsenäinen vuosikausiin. Asiat päätetään Brysselissä keskusjohtoisesti, ikäänkuin vanhassa Neuvostoliitossa. Eli samahan se on vaikka ne päätettäisiin Moskovassa. Tämä vaihtoehto ratkaisisi monta asiaa - loppuisi känätys EU-jäsenyydestä, loppuisi pähkäily puolustusbudjeteista ja hävittäjähankinnoista, loppuisi pähkäily NATO-jäsenyydestä.
      Teollisuudella mittaamattomat luonnonvarat metsä- ja metalli- kaivosteollisuuden suhteen, lisäksi mitä tahansa muuta teollisuutta voidaan harjoittaa. Suurvaltana loppuisi pelko vihollisen hyökkäyksistä, itse voitaisiin olla se hyökkäävä valtio välillä, ei sitä niin monta kertaa ole hyökkäämään päästykään. Ja ennenkaikkea päästäisiin eroon noista kansanryöstäjä-sipilöistä-bernereistä-orpoista-lipposista jne!
      Eikä tämä ole vitsi, olisi jo aika tulla järkiin miten täällä kuuluisi elää - kärpäsen paskan kokoisena itsenäisenä itseään luulevana provinssina vai kunnon suurvaltana jolla ei ole mitään pelättävää!

      • eisuomalainenmielipide

        Mitenkä muuten nuo kansanryöstäjät, siellä Venäjällä kun koko maan on putsannut tuo Putinin tiimi, luuletko, että jättäisivät Suomen ryöstämättä sitten ?
        Kyllä valtaosa suomalaisista kuuluu mieluimmin länsivaltoihin, kuin alkaa ryssien rengiksi, siinä asemassa ei millään maalla ole hyviä kokemuksia.
        Kirjoituksestasi päätellen saat palkkasi siellä Putinin trollitehtaassa, eikö niin ?


    • maaonniinkaunis

      Huhtasaari ajaa venäjädiiliä Venäjän edun mukaisesti, sillä välineenä on EU-ero. Minusta on parempi tehdä päätoksiä Brysselissä kuin Moskovassa.

    • suhteellinenkäsite

      Se itsenäisyys on aina hyvin suhteellinen käsite. Toisen maailmansodan jälkeen aina vuoteen 1990 Suomi oli vähiten itsenäinen tämän 100 vuoden itsenäisyyden aikana. Silloin puhuttiin suomettumisesta käsitteenä, siinä valtionjohto otti kaikissa päätöksissä aina huomioon itäisen naapurimme mielipiteen, eikä sen mielipidettä vastaan toimittu missään asiassa.
      EU:n jäseneksi liityimme ihan itse omasta halusta ja siitä voi myös erota, vaikka se ei toki olisi viisas ratkaisu. Globaalissa maailmassa elämme nykyisin ja sen mukaisesti olemme itsenäisiä.
      Ilman EU-jäsenyyttä voisimme taas joutua sellaiseen liekaan, jossa olimme jo sodan jälkeiset 40 vuotta. Tällä hetkellä olemme luultavasti eniten itsenäisiä koskaan.

    • huppaheijaavaan

      Eikö se EU-jäsenyys ole mikään "lieka"? Voi pyhä jysäys, mitä voidaan päättää ilman Brysselin väliintuloa? Ei edes petoeläinten metsästystä ja rajoittamista! Se siitä itsenäisyydestä.
      Tsaarin Suomessakin oli laajemmat itsehallintaoikeudet!
      Suhteellisuudentajua kehiin. Toivoo myös käyrien kurkkujen kasvattajat!

      • euhyväasiameille

        Itsehän me olemme siellä EU-pöydissä asioista päättämässä. Kysehän on vain neuvottelutaidoista. Viro osasi neuvotella omat asiansa paremmin ja säätelee itse omaa suurpetokantaansa. Mekin olemme jo jotain oppineet ja kun on Brysseliin lähetetty sudenhoito suunnitelma, niin susia harvennetaan kannanhoidollisesti tarpeen mukaan.
        Se mitä ei luvilla saada, hoidetaan ihan itsenäisesti kaikessa hiljaisuudessa.
        Kurkkujen käyryydestä ei ole kukaan kysynyt enää kymmeneen vuoteen, ne direktiivit haudattiin ihan siellä Brysselissäkin.
        Aika pienet asiat näyttää olevan sinunkin "itsenäisyyden" esteenä.

        Oikeasti EU-jäsenyys tarjoaa meille sen minkä meidän vientiteollisuus tarvitsee, avoimet markkinat.
        Se antaa meille myös sen viitekehyksen mihinkä kuulumme EU-jäsenmaana, eli läntiseen Eurooppaan. Siinä on vahva viesti itänaapuriin, emme kuulu enää heidän etupiiriin.
        EU-jäsenyys antaa meille monia asioita joita ei jokapäiväisessä elämässä huomaa, tai tule ajatelleeksi, se on tällaiselle pienelle maalle hyvä asia, toki kaikissa kolikoissa on kaksi puolta.
        Tässä EU-kolikossa meille saamapuoli on huomattavasti isompi, kuin mitä joudumme siitä antamaan.


    • 100v

      Lippu on !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6917
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3826
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3508
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3455
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2959
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2664
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2501
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1884
    Aihe