Kauhea nälkä

Nälkämaa

Mut ei mitään ruokaa. Aamulla söin kaksi baanaania. Ei köyhällä ole varaa syödä joka päivä. Satanen kuukaudessa ruokaan eikä sillä tehdä mitään kunnon aterioita.

16

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älähassutteleee

      Heh älä hassuttele ettei 100eur tehdä ruokia kuukaudessa elikä 25eur viikko. Tee jauhelihakastike ja siihen sivuun keität perunoita niin lähtee nälkä. Puuroa aamusta mutta ei se kaikille maistu enkä itsekkään joka aamu syö sitä.

    • Työkkärin-täti

      Me työkkärissä emme voi tarjota teille töitä koska olette laiskoja pummi juoppoja.

    • nomikäsnyt

      Missäs ne loput rahat luuraavat? kyllä muutakin tuloa on kuin 100e vai onko pelattu ja juotu tai muuta tehty?
      Aloita seuraavana rahapäivänä ankara suunnittelu, säästä jokaiselle päivälle muutama euro ruokaa varten. Osta puuroainekset, perunat, porkkanat, margariini, leipäjauhot.
      Ehkä jotain proteiinipitoista vaikka muutamalle päivälle viikossa, esim. kananmunia.
      Niin se on tässä muidenkin tehtävä.

    • Jos oot mies, ni syö spermas ja jos naine ni tee kuukautisverestäs veriletut.

      • kynnetki.syöty.jo

        Entäs me vanhukset kun ei tule kumpaakaan?


      • kynnetki.syöty.jo kirjoitti:

        Entäs me vanhukset kun ei tule kumpaakaan?

        Voikukkaa ja heinäsirkkoja.


    • nbhgftyuilkjh

      Aloittaja voi jatkaa omaa linjaansa, käyttää yhteiskunnalta saamansa rahat johonkin ties mihin ja jättää ostamatta ruokaa.

      Luonnollinen poistuma hoitaa loput.

      Kiitos!

    • toissama

      Toisaalta samaa mieltä että mitä se meille kuuluu jos jollain ei ole ruokaa kun sössinyt raha-asiansa. Ihminen itse ottaa vastuu asioistaan.

    • velkakierre

      Perintä toimeen pitäisi saada jokin kohtuullisuus. Siitä se köyhyys lisääntyy vaikea sitten päästä takaisin tilanteeseen, missä rästi maxuja ei ole. Multakin perittiin yxin viime kuussa 1882 e perintätoimen kuluja.

      • elikätulojaaaa

        Jaa niin kaikenkaikkiaan mitä kasaantunut perintäkuluja toi summa. Joskus on niin velkojen kanssa että antaa mennä ulosottoon suosista ja onhan siinä suojaosuus mikä täytyy jäädä.


      • helkkarintyhmää

        Ja ihan omaa syytäsi olet itsellesi velkakierteen järjestänyt! Voit vain peiliin katsoa, turhaa syyllistää ketään muuta.
        Miksi laskea laskuja perintään? Laskuista voi sopia laskuttajan kanssa, jos ei heti pysty maksamaan. Perintätoimen kuluilla jo maksaa monta laskua.
        Ruokaa silti saa aina, koska sitä jaetaan ilmaiseksi jokaisella paikkakunnalla, että velkakierre ei nälkää tee. Joten täyttä puppua, ettei köyhä voi syödä joka päivä! http://www.mavi.fi/fi/tuet-ja-palvelut/jarjesto-seurakunta/Ruoka-apu/Sivut/default.aspx


      • sopimallalainaa
        helkkarintyhmää kirjoitti:

        Ja ihan omaa syytäsi olet itsellesi velkakierteen järjestänyt! Voit vain peiliin katsoa, turhaa syyllistää ketään muuta.
        Miksi laskea laskuja perintään? Laskuista voi sopia laskuttajan kanssa, jos ei heti pysty maksamaan. Perintätoimen kuluilla jo maksaa monta laskua.
        Ruokaa silti saa aina, koska sitä jaetaan ilmaiseksi jokaisella paikkakunnalla, että velkakierre ei nälkää tee. Joten täyttä puppua, ettei köyhä voi syödä joka päivä! http://www.mavi.fi/fi/tuet-ja-palvelut/jarjesto-seurakunta/Ruoka-apu/Sivut/default.aspx

        Tämä muuten tosi. Minulla oli vaikeuksia maksaa helmikuun lopulla 980€ lasku, soitin laskuttajalle ja kerroin tilanteen, että pystyn maksamaan tuon laskun kesäkuun lopussa. Tänään sain postissa uuden laskun tuosta ja korkoa lisätty laskuun 13,75€. Ei mielestäni paha hinta 4kk maksuajasta lisää, ei tarvinnut ottaa kallista pikavippiä. Maksan laskun nyt pois ja homma sillä selvä. Paljon kalliimpaa olisi ollut, jos olisin laskenut tuon laskun perintään tai ulosottoon.


      • eikysesiitääää

        Ei kyse siitä päästääkö perintään ja ulosottoon jos selviytyy maksuista niin sillon tietysti maksaa. Mikä tuollainen tonnin lasku muuten on.


    • Sh-maalta

      Kyllä minulle on satanen kuussa riittänyt, ostan sillä siis myös pesuaineet, shampoot, voiteet ym. kosmetiikan ruokakaupoista. Viimeksi meni meikkipuuteriin 20 e, silti pärjään satasella kuussa. Ruokalasku on melkein ainut mihin voi itse vaikuttaa, auton vakuutukset, kiinteistövero ja sähkölasku on maksettava, oli rahaa tai ei.

    • vastuuitsestäää

      Aikuisen ihmisen täytyy itse kantaa vastuu siitä mitä tekee. Lapsen kirjoitus melkeimpä aloitus niin koittaa olla syömättä sitten jos ei ruokaa. Uusavuttomuutta hyvinkin ettei perunoita keitellä. Sais palauttaa 1940 luvulle tuollaiset toimettomat.

    • Työtön---

      Ei sitä niin vaan syödä kun lääkäri lasku oli lähemmäs 800 euroa, kela tai sosku ei maksa joten työmarkkinatuesta joudun maksamaan 100 euroa joka kuukausi. Ja lääkäriin jouduin koska olin työkokeilussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      123
      1950
    2. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      230
      1622
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      24
      1603
    4. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      220
      1594
    5. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      188
      1322
    6. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1199
    7. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      84
      1168
    8. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      42
      1070
    9. Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!

      Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka
      Kalajoki
      72
      947
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      929
    Aihe