Lapset ja nuoret eivät voi hyvin. Heissä on vihaa. Turhautumista. Pahoinvointia. Se johtuu Suomessa tehdystä politiikasta. Se vaikuttaa lapsiin, nuoriin, meihin kaikkiin. Suuri osa lapsista ja nuorista on heitteillä monella eri tavalla. Vain 20 % maamme lapsista elää ehjissä kodeissa.
Koko ajan vain vaativampi työelämä vie vanhempien voimavarat ja varastaa näin vanhemmat lapsilta. Isolla osalla palkka tai muut tulot ovat vielä niin pieniä, että ne hädin tuskin riittävät perusmenoihin. Se lisää entisestään vanhempien stressiä. Tämä kaikki vaikuttaa koko kodin ilmapiiriin ja perheen vointiin.
Henkinen heitteillejättö (vanhempi voi olla pakotettu tähän eri yhteiskunnallisista syistä tai se voi olla myös vanhemman oma, ehkä myös tiedostomaton valinta) jättää omat jälkensä, vaurionsa lapseen ja nuoreen.
Ei vika ole lapsissa, nuorissa ja kansalaisissa. Vastuussa tästäkin ovat maamme valta- ja rahaeliitit, jotka pakottavat politiikallaan kansalaiset elämään väärin. Opetelkaa purkamaan viha heihin. Opetelkaa sanomaan ei, en enää suostu tähän ja tällaiseen, koska se vahingoittaa läheisiäni ja koko maata. Suomi voisi olla aivan toisenlainen maa, kun vain tarpeeksi moni haluaisi sitä.
Nyt ihmiset purkavat vihansa ja turhautumisensa läheisiinsä, eläimiin ja syyttömiin ihmisiin. Nykyisessä menossa ihmisten itsekkyys vain kasvaa ja myötätunto vähenee. Valta- ja rahaeliitit tietävät sen, mutta se ei heitä häiritse, sillä heillä on omantunnon kohdalla vain syvä reikä tai mustaksi kutistunut kivikova sydän.
------------------------
Lapset kiduttavat eläimiä hengiltä
https://yle.fi/uutiset/3-10262734
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/201806202201026844_u0.shtml
Miksi lapset kiduttavat eläimiä?
14
222
Vastaukset
- cp-
Vammanen suomi, aivovammaset tekee lapsia...joista tulee vieläkin pölömpää sakkia.
- TätäEiHalutaNähdä
Usein syy on yksilössä itsessään eikä häntä ympäröivässä yhteiskunnassa tai ihmisissä. Jotkut ovat vain pahoja, jotkut jopa syntymästään asti.
- Riiiiiiiiiii
Lähes samaa mieltä. Aina on kyse jostain helvetin yhteiskunnasta, "pahasta olosta", työelämän paineista ja mistä lie. Kyllä kotitausta ja kasvatus vaikuttavat, mutta eivät kaikki laiminlyödyt lapset tunge linnunpoikasten ihon läpi keppejä tai rääkkää lähimmäisiään.
Lapsi ei ole vielä paha, mutta taipumus pahaan on vahvempaa toisissa yksilöissä kuin toisissa.
Ja vihaa pitäisi vähentää purkamalla pahaa mieltä poliitikkoihin?! Onko tuon ehdottajalla kaikki kortit pakassa - ei! Menisitkö itse hoitamaan yhteisiä asioita vapailla vaaleilla jos palkaksi saa vainoa ja väkivaltaa? - xvsy
"Menisitkö itse hoitamaan yhteisiä asioita vapailla vaaleilla jos palkaksi saa vainoa ja väkivaltaa? "
Tuo myös riippuu siitä, miten hoidat hommasi. Jos diktaattorimaisesti laitat rahaa ulkomaiden tueksi ym. sellaiseen josta oma kansa ei hyödy, niin ei ihme jos alkaa esiintyä vainoa.
Mutta jos teet rehellisesti ja oman kansan eduksi, niin saatat saada jopa kiitosta.
- OutoOnAika
Elämme sairasta aikaa. Ennen ei kenen mieleenkään tullut eläinten kidutus. Päinvastoin, niitä syötettiin ja ihasteltiin. Nykyiset mukulat ovat jo tunnevammaisia ja henkisesti sairaita lapsista saakka.
Tutkimusten mukaan psykopaattiarjamurhaajat kiduttivat eläimiä lapsina, joten ei ole hääviä tulevaisuutta luvassa muutenkaan.No eipä oo häävi niile tulevile uhriloilekkaa. Ja kaikki seleviäs ku isäsäkkii vua pieksäs ne pennut, Perkele!!!
"Laps suattaa säikähtöö..."
Voi Jumalalauta, vittu, perkele! Ne pennut pittää piestä. On se niin vitun suvakkipaskaa tämä nykynen paska että ei mittään järkee. No millonkoha se mennöö tuas siihe että se pentuloihii pieksminenkii suvvaitaa...?- RobertKinty
Kulttuuri syynä.
- eläin-ystävämme
Tuossa lehdessä olleessa tapauksessa kiduttajat olivat matu-lapsia, tarkemmin sanoen muslimeja. Siellä päin Maailmaan mistä he tulevat, eläimiä ei pidetä tuntevina olentoina. Toista se oli ennen vanhaan Euroopassa...
http://tallanopsis.com/article/elinten-hyvinvointi-natsi-saksassa - SeAitoSorbus555
Kyseessä ei ole eläinten kidutusta vaan "Eläinten aktivointi malli 1". Yhteiskunta tarjoaa mallit.
- Sinkola
He ovat jo pienestä pitäen pahuutta täynnä, eli ovat Saatanan vallassa.
- lorvailulle.loppu
Hommiin koko sakki!
Me myytiin pikkupoikina kerhon kanssa lehtisiä, hedelmiä, palveluja ruohonleikkuuta, puiden pilkkomista, lumitöitä, koneiden korjausta, kaupassa käyntiä vanhoille ihmisille ym kymmeniä harrasteita taskurahaa vastaan 70 luvulla.
Kesät oltiin maatiloilla hommissa.mm. HOIDETTIIN ELäIMIä!
Ostettiin rahoilla polkupyoriä, moottorilennokkeja osina. mopot, vietiin tyttojä elokuviin ym kivaa.
Ei masennuttu kotona tietokoneella ja puhelimilla.
Taitaa olla liian hyvät tuet!- olihan_se_silloin
Tuo kaikki on nykyään luvanvaraista. Lisäksi nykyään lähes kaikki aika menee pakollisia kouluja käydessä.
- ninpäk
suomen nuoriso on jo tajunnu että tulijoille annetaan kaikki ilmaiseksi tekemättä mitään.
kotona vanhemmat raataa päiväpalkka urakkatyö kotona väsyneitä ja rahattomana.
hallitus on syyllinen uhkaa tuoda lisää suita ruokittavaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1335483Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1613122- 282567
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4502359- 2012275
- 1811782
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1201391Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.361202Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha721016Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?83985