Kaivoslaki uusiksi - valtaukset valtiolle

Teri_Kraate

Heinonen huomauttaa, että kansainvälisessä vertailussa kaivostoimintaa verotetaan Suomessa kevyesti.

”Korjaukset tulee saada eduskuntaan jo alkavan vuoden aikana. Se mikä ei toimi tulee korjata.”

Piraattipuolueen Jari Robson kysyy suoraan, pitäisikö Suomessa miettiä täysin valtio-omisteista kaivostoimintaa.

”En näe tässä mitään ongelmaa, sillä valtio ja veronmaksaja ovat muutenkin viime kädessä niitä, joka vastaa yksityisen kaivostoiminnan aiheuttamista riskeistä.

29

<50

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herätkää
      • Asiaa

        Käykää lukemassa tuossa ylläolevassa linkissä oleva juttu.


      • Voi.voi.voi

      • Anonyymi00033
        Voi.voi.voi kirjoitti:

        Lisää linkkejä:
        https://yle.fi/uutiset/3-10581384

        robsonit miettii miettii kun kokkare porvarit loeptti valtionyhtiö Outokummun heti kun EU alkoi... nyt sopii miettiä olisiko valtionyhtiö hyvä...

        mieti nyt olisiko hyvä että suomenkansa maailman rikkain vai leipäjonoissa, jne?... siinäpä pulma pohdittavaksi EU-hölmölässä...


    • Vaavidtczainen

      Vanha periaate, munat valtiolle, vahinko vain on jo tapahtunut ja laitettiin vireille, kun äänestyskopissa laitoit keskustalle äänesi.

    • LoiskapitalistiKiittää

      Kokoomus ja Kepu yksityistävät voitot mutta sosialisoivat elinkeinoelämän ja pääomapiirien tappiot, kulut mm. palkkakulut ja ympäristörikokset yhteiskunnalle, veronmaksajille, kansalle ja kuluttajille. Se on sitä porvarien Kapitaalikommunismia - Voitot heille, menot meille!

    • ei-todellakaan

      Ei.

      Valtion tehtävänä ei ole kaivaa maata eikä laittaa veronmaksajien rahoja
      kiinni riski pisneksiin

      • Yksityistämisvimma

        Ei sillä Kokoomuksen tarkoitus oli myydä 30 miljardin euron Soklin lannoitefosfaattivarannot runsaalla 200 miljoonalla eurolla ulkomaille. Kaikki muukin kansallinen omaisuus kulta, litium, skandium, pohjavedet, luonnolliset monopolit lähtee puoli-ilmaiseksi ulkomaille.
        Kokoomus olisi myynyt öljyvarannotkin jos meillä ne olisi ollut Norjan sijaan. Niistäkin olisi ulkomaiset tahot rikastuneet. Onneksi Norjassa sentään työväenpuolue kansallisti öljyvarannot ja nyt Norja on maailman rikkaimpia hyvinvointivaltioita.
        Kokoomukselle kansallinen omaisuus, kansallisaarteet eli "Suomen Sampo" on kauheaa sosislismia, joka pitää tuhota ja luovuttaa yksityisille tahoille, ettei kansa vaan vaurastu ja voi hyvin.


      • Llvvk

        Mitenkäs se on Ruotsin valtion tehtävä? Mm.Austraaliassa valtio verottaa tuoton ja territorio, mistä kaivetaan, verottaa vielä osansa tuotosta. Ausseissa n. 40% kaivuutuotteen arvosta siirtyy valtiolle. Siksi Suomi on harvoja maita maailmassa, jotka kiinnostavat kaivosgryndereitä. Suomen pinta-alasta on noin 20 % erilaisten ulkomaisten yhtiöiden tutkinnassa. Varauksia on n. 5600 neliökilometriä. Ja nämä jo sovitut sopimukset ovat voimassa vuosikymmeniä. Joten turha rypistellä kun tarpeet on ja housussa.


      • nynnyjä-ovat-

        Valtion ei tarvitsisi kaivaa, vaan odotella kuinka innokkaasti tänne tullaan maksamaan veroa, jos vain sellaisen lain saisivat aikaan. Miksi ei saisi verotuottoa ottaa kaivannaista? On täysin vastuutonta tämä nykyinen meno.


      • lopeta-sekoilu
        Yksityistämisvimma kirjoitti:

        Ei sillä Kokoomuksen tarkoitus oli myydä 30 miljardin euron Soklin lannoitefosfaattivarannot runsaalla 200 miljoonalla eurolla ulkomaille. Kaikki muukin kansallinen omaisuus kulta, litium, skandium, pohjavedet, luonnolliset monopolit lähtee puoli-ilmaiseksi ulkomaille.
        Kokoomus olisi myynyt öljyvarannotkin jos meillä ne olisi ollut Norjan sijaan. Niistäkin olisi ulkomaiset tahot rikastuneet. Onneksi Norjassa sentään työväenpuolue kansallisti öljyvarannot ja nyt Norja on maailman rikkaimpia hyvinvointivaltioita.
        Kokoomukselle kansallinen omaisuus, kansallisaarteet eli "Suomen Sampo" on kauheaa sosislismia, joka pitää tuhota ja luovuttaa yksityisille tahoille, ettei kansa vaan vaurastu ja voi hyvin.

        "30 miljardin euron Soklin lannoitefosfaattivarannot "

        --- missä ne ovat, voitko kertoa? Missä tileillä on rahat on, onko esittää jotain faktaa?
        Tilipäätöstietoja?

        "Kaikki muukin kansallinen omaisuus kulta, litium, skandium, pohjavedet, luonnolliset monopolit lähtee puoli-ilmaiseksi ulkomaille."

        --entä nämä, kerro ihmeessä mitkä kullat ja pohjavedet, onko vesi täältä hävinnyt,
        kuinka monta vesihuoltoyhtiötä on myyty ilmaiseksi ulkomaille, listaa vaikkapa


    • Ei.mene.täydestä

      Tekopyhää touhua; nyt sitten kokoomuslainen kansaedustaja Heinonenkin heräsi. Vaalithan ovat tulossa, taitavat jopa uskoa, että täydestä menee menee vaalikarjaan tämäkin avautuminen.

      Tavallinen kansa on kyllä tämän tiennyt ja asiasta on varoiteltu, mutta ei ole kukaan korvaansa lotkauttanut. Ulkomaisten kaivosyhtiöiden on annettu ryövätä kaikessa rauhassa.

      On siellä ollut aikaa kokoomuksellakin tähän ryöstelyyn puuttua. Miksihän ei ole puututtu?

      • Hallitus.hoi.maa.kutsuu

    • hukkaamiskielto

      Kaivosten valtaaminen ja mineraalien toisten ihmisten mailta on kansainvälistä rikollisuutta jonka suomalaiset ovat joskus aikojen alkuhämärissä lailla sallineet. Sitä on perusteltu mm. sillä, että siten saadaan Suomeen pääomia ja ihmisille töitä. Ehkä niin on ollutkin joskus viime vuosisadan alussa kun kaivostyökin vaati paljon ihmisiä ja loi ympärilleen teollisuutta jalostustoimintaan.

      Mineraalit, eli kaivostoimintaan liittyvät ainesmäärät valtiolle ja sillä siisti. Valtiokaan ei saisi myydä omistuksiaan ulkomaisille yrityksille vaan sen on pysyttävä 100% suomalaisten käsissä. Kyllä Suomessa nuo asiat osataan ellei joku tule väliin myymään yhteistä kansallisomaisuutta saadakseen vain omat eläkerahansa.

    • Anna.mun.kaikki.kestää

      No, nyt oli oikein elinkeinoministeri Lintiläkin ihan raivostunut ja jyrähti, että asiasta pitää ottaa selvää.
      Ei ole näimmä ennen ollut tietoa tästäkään ryöstöstä!

      • Järki-käteen

        Kaivoslakiin on saatava muutos!


      • rtyuiop

        Näin on!


      • iuyterty

        Toistensa syyttely sen kun jatkuu. Saa nähdä kuinka nopeaa tämäkin asia painetaan villaisella.


      • oiuytrew

        Ensi viikolla ei enää puhuta.


      • joonäinon

        Totta!


      • Anna.mun.kaikki.kestää
        oiuytrew kirjoitti:

        Ensi viikolla ei enää puhuta.

        No, sen verran selvitti Lintilä, että kaikki on lain mukaan kunnossa!! Sillälailla, voimme sitten unohtaa koko asian.


      • rtyuiop
        Anna.mun.kaikki.kestää kirjoitti:

        No, sen verran selvitti Lintilä, että kaikki on lain mukaan kunnossa!! Sillälailla, voimme sitten unohtaa koko asian.

        Olkaamme onnellisia, että asia on lain mukaan kunnossa.


    • Llvvk

      Kas kun Rinne ei ole herännyt! Nyt olisi irtoäänien kalastelun paikka, ellei ole samaa mieltä kuin kansainväliset kaivajat!

    • keijokourija

      Ettei vaan olisi vihervalopää niinistö tätäkin ollut munailemassa.Valopää näyttää taas olevan joka ylen annon pläjäyksessä haukkumassa muita oksettava lässyttäjä.

    • 5464645645

      Kaikki Suomen maat, luonnonvarat, luonnolliset monopolit, rahoituslaitokset ja oleellinen infra on kansallistettava takaisin valtiolle eli Suomen kansalle!

      Myynti ja lainaaminen on kiellettava, lahjoitamisesta puhumattakaan. Maatamme ei saa myyda ulkomaisille sijoittajille eika lahjoittaa maahantunkeutujille, joita valheellisesti myos maahanmuuttajiksi kutsutaan. Se olisi maanpetos!!

    • Kokoomusvalehteleeaina

      Katainen valehteli v. 2012, että kaikki kaivokset maksavat miljardeja, ja että Kreikan takuut ovat varmaa tuottoa valtiolle. Pampalon kultakaivos aloitti v. 2011 ja maksoi 20 miljoonaa, minkä asian Katainen tarkoin tiesi. Pampalo tuotti vuodessa kultaa 35 milj. €, eli koko investointin määrän, ja tuotantokulujen jälkeen jäi sen yli voittoa n. 10 miljoonaa. Ja sen jälkeen on miljoonat huilanneet agressiivisen verosuunnittelun yhtiölle.

    • Pölhölä

      Tiesittekö että pelkästään jo esim. aivan Tampereen kupeessa sijaitsevasta kultakaivoksesta vuosittain louhittava kulta riittäisi kattamaan sen mitä Suomeen ostetaan ulkomailta! Ja se on vaan yks kaivos! Kultakaivos! Siihen päälle muut kultakaivokset, metallit ja luonnonvarat. Tulevaisuudessa myös vesi on arvokasta! Ja Suomessa sekä pohjoismaissa paras vesi.

      • loppimopo

        Ja luottoluokittajat yhdessä kansainvälisten pankkiirien kanssa tulevat ryöväämään meidän pohjavedet uhkailemalla luottoluokituksen laskemisella. Pankkiirit ovat kovimpia rikollisia, mitä maa päällään kantaan.


      • Kaivoslaki..Päivänvaloon

        Suomen luontoa raiskataan raskaalla kädellä, kobolton ja litiumin varjolla.
        Olemme maailman avoin maa kaivosvaltauksille.
        Het mieletön kaivoslaki päivänvaloon.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8364
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      479
      7612
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      221
      5692
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      96
      4752
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4644
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      109
      4486
    7. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      156
      4447
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4365
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      13
      4202
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3840
    Aihe