Heinonen huomauttaa, että kansainvälisessä vertailussa kaivostoimintaa verotetaan Suomessa kevyesti.
”Korjaukset tulee saada eduskuntaan jo alkavan vuoden aikana. Se mikä ei toimi tulee korjata.”
Piraattipuolueen Jari Robson kysyy suoraan, pitäisikö Suomessa miettiä täysin valtio-omisteista kaivostoimintaa.
”En näe tässä mitään ongelmaa, sillä valtio ja veronmaksaja ovat muutenkin viime kädessä niitä, joka vastaa yksityisen kaivostoiminnan aiheuttamista riskeistä.
Kaivoslaki uusiksi - valtaukset valtiolle
38
96
Vastaukset 38
- Herätkää
Politiikkaa Suomessa.
https://suomenluonto.fi/uutiset/vahtikoira-lahja-kaivosyhtioille/- Asiaa
Käykää lukemassa tuossa ylläolevassa linkissä oleva juttu.
- Anonyymi00033
Voi.voi.voi kirjoitti:
Lisää linkkejä:
https://yle.fi/uutiset/3-10581384robsonit miettii miettii kun kokkare porvarit loeptti valtionyhtiö Outokummun heti kun EU alkoi... nyt sopii miettiä olisiko valtionyhtiö hyvä...
mieti nyt olisiko hyvä että suomenkansa maailman rikkain vai leipäjonoissa, jne?... siinäpä pulma pohdittavaksi EU-hölmölässä... - Anonyymi00036
Anonyymi00033 kirjoitti:
robsonit miettii miettii kun kokkare porvarit loeptti valtionyhtiö Outokummun heti kun EU alkoi... nyt sopii miettiä olisiko valtionyhtiö hyvä...
mieti nyt olisiko hyvä että suomenkansa maailman rikkain vai leipäjonoissa, jne?... siinäpä pulma pohdittavaksi EU-hölmölässä...Purra voisi nyt johtaa ne kela-etsivät kaivos-alueille..
mutta HEI sehän on ITSE PURRA joka jakelee rahamme noille ulkomaa-firmoille !!! - Anonyymi00038
Asiaa kirjoitti:
Käykää lukemassa tuossa ylläolevassa linkissä oleva juttu.
kaikki kerrottu tässä- eilinen keskustelu
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19480970/suomikaivostoiminta-miljoonatuet-vaarat-rahat-ulos-venajan-saastuttava-palladiumtehdas-lahelle-rajaa - Anonyymi00041
Anonyymi00036 kirjoitti:
Purra voisi nyt johtaa ne kela-etsivät kaivos-alueille..
mutta HEI sehän on ITSE PURRA joka jakelee rahamme noille ulkomaa-firmoille !!!Aivan,,, irti EUsta
Suomi vapaaksi valtioksi ! - Anonyymi00042
Anonyymi00033 kirjoitti:
robsonit miettii miettii kun kokkare porvarit loeptti valtionyhtiö Outokummun heti kun EU alkoi... nyt sopii miettiä olisiko valtionyhtiö hyvä...
mieti nyt olisiko hyvä että suomenkansa maailman rikkain vai leipäjonoissa, jne?... siinäpä pulma pohdittavaksi EU-hölmölässä...robsonit miettii miettii kun kokkare porvarit lopetti valtionyhtiö Outokummun heti kun EU alkoi... nyt sopii miettiä olisiko valtionyhtiö hyvä..."
- Siksi kokoomus-RKP lopetti Outokummun, että saa jaettua ne rikkaudet pois Suomesta EU-vapaamuurareille, kun eliittien tarkotus on lopettaa Suomivaltio- siihen ne on palkattu
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18906343/rahaa-on!-porvarit-jakaneet-joka-taholle-jo-200-miljardia-eli-200-000-miljoonaa--kaivostuotot-muual
- Vaavidtczainen
Vanha periaate, munat valtiolle, vahinko vain on jo tapahtunut ja laitettiin vireille, kun äänestyskopissa laitoit keskustalle äänesi.
- LoiskapitalistiKiittää
Kokoomus ja Kepu yksityistävät voitot mutta sosialisoivat elinkeinoelämän ja pääomapiirien tappiot, kulut mm. palkkakulut ja ympäristörikokset yhteiskunnalle, veronmaksajille, kansalle ja kuluttajille. Se on sitä porvarien Kapitaalikommunismia - Voitot heille, menot meille!
- ei-todellakaan
Ei.
Valtion tehtävänä ei ole kaivaa maata eikä laittaa veronmaksajien rahoja
kiinni riski pisneksiin- Yksityistämisvimma
Ei sillä Kokoomuksen tarkoitus oli myydä 30 miljardin euron Soklin lannoitefosfaattivarannot runsaalla 200 miljoonalla eurolla ulkomaille. Kaikki muukin kansallinen omaisuus kulta, litium, skandium, pohjavedet, luonnolliset monopolit lähtee puoli-ilmaiseksi ulkomaille.
Kokoomus olisi myynyt öljyvarannotkin jos meillä ne olisi ollut Norjan sijaan. Niistäkin olisi ulkomaiset tahot rikastuneet. Onneksi Norjassa sentään työväenpuolue kansallisti öljyvarannot ja nyt Norja on maailman rikkaimpia hyvinvointivaltioita.
Kokoomukselle kansallinen omaisuus, kansallisaarteet eli "Suomen Sampo" on kauheaa sosislismia, joka pitää tuhota ja luovuttaa yksityisille tahoille, ettei kansa vaan vaurastu ja voi hyvin. - Llvvk
Mitenkäs se on Ruotsin valtion tehtävä? Mm.Austraaliassa valtio verottaa tuoton ja territorio, mistä kaivetaan, verottaa vielä osansa tuotosta. Ausseissa n. 40% kaivuutuotteen arvosta siirtyy valtiolle. Siksi Suomi on harvoja maita maailmassa, jotka kiinnostavat kaivosgryndereitä. Suomen pinta-alasta on noin 20 % erilaisten ulkomaisten yhtiöiden tutkinnassa. Varauksia on n. 5600 neliökilometriä. Ja nämä jo sovitut sopimukset ovat voimassa vuosikymmeniä. Joten turha rypistellä kun tarpeet on ja housussa.
- nynnyjä-ovat-
Valtion ei tarvitsisi kaivaa, vaan odotella kuinka innokkaasti tänne tullaan maksamaan veroa, jos vain sellaisen lain saisivat aikaan. Miksi ei saisi verotuottoa ottaa kaivannaista? On täysin vastuutonta tämä nykyinen meno.
- lopeta-sekoilu
Yksityistämisvimma kirjoitti:
Ei sillä Kokoomuksen tarkoitus oli myydä 30 miljardin euron Soklin lannoitefosfaattivarannot runsaalla 200 miljoonalla eurolla ulkomaille. Kaikki muukin kansallinen omaisuus kulta, litium, skandium, pohjavedet, luonnolliset monopolit lähtee puoli-ilmaiseksi ulkomaille.
Kokoomus olisi myynyt öljyvarannotkin jos meillä ne olisi ollut Norjan sijaan. Niistäkin olisi ulkomaiset tahot rikastuneet. Onneksi Norjassa sentään työväenpuolue kansallisti öljyvarannot ja nyt Norja on maailman rikkaimpia hyvinvointivaltioita.
Kokoomukselle kansallinen omaisuus, kansallisaarteet eli "Suomen Sampo" on kauheaa sosislismia, joka pitää tuhota ja luovuttaa yksityisille tahoille, ettei kansa vaan vaurastu ja voi hyvin."30 miljardin euron Soklin lannoitefosfaattivarannot "
--- missä ne ovat, voitko kertoa? Missä tileillä on rahat on, onko esittää jotain faktaa?
Tilipäätöstietoja?
"Kaikki muukin kansallinen omaisuus kulta, litium, skandium, pohjavedet, luonnolliset monopolit lähtee puoli-ilmaiseksi ulkomaille."
--entä nämä, kerro ihmeessä mitkä kullat ja pohjavedet, onko vesi täältä hävinnyt,
kuinka monta vesihuoltoyhtiötä on myyty ilmaiseksi ulkomaille, listaa vaikkapa - Anonyymi00037
tapa ittes EU-tiltu roisto
valtio on kaivostoimintaa tehnyt 100 vuotta Suomessa. Ei ole ollut mitään tarvetta ulkomaafirmoille eikä ole
- Ei.mene.täydestä
Tekopyhää touhua; nyt sitten kokoomuslainen kansaedustaja Heinonenkin heräsi. Vaalithan ovat tulossa, taitavat jopa uskoa, että täydestä menee menee vaalikarjaan tämäkin avautuminen.
Tavallinen kansa on kyllä tämän tiennyt ja asiasta on varoiteltu, mutta ei ole kukaan korvaansa lotkauttanut. Ulkomaisten kaivosyhtiöiden on annettu ryövätä kaikessa rauhassa.
On siellä ollut aikaa kokoomuksellakin tähän ryöstelyyn puuttua. Miksihän ei ole puututtu? - hukkaamiskielto
Kaivosten valtaaminen ja mineraalien toisten ihmisten mailta on kansainvälistä rikollisuutta jonka suomalaiset ovat joskus aikojen alkuhämärissä lailla sallineet. Sitä on perusteltu mm. sillä, että siten saadaan Suomeen pääomia ja ihmisille töitä. Ehkä niin on ollutkin joskus viime vuosisadan alussa kun kaivostyökin vaati paljon ihmisiä ja loi ympärilleen teollisuutta jalostustoimintaan.
Mineraalit, eli kaivostoimintaan liittyvät ainesmäärät valtiolle ja sillä siisti. Valtiokaan ei saisi myydä omistuksiaan ulkomaisille yrityksille vaan sen on pysyttävä 100% suomalaisten käsissä. Kyllä Suomessa nuo asiat osataan ellei joku tule väliin myymään yhteistä kansallisomaisuutta saadakseen vain omat eläkerahansa. - Anna.mun.kaikki.kestää
No, nyt oli oikein elinkeinoministeri Lintiläkin ihan raivostunut ja jyrähti, että asiasta pitää ottaa selvää.
Ei ole näimmä ennen ollut tietoa tästäkään ryöstöstä!- Järki-käteen
Kaivoslakiin on saatava muutos!
- rtyuiop
Näin on!
- iuyterty
Toistensa syyttely sen kun jatkuu. Saa nähdä kuinka nopeaa tämäkin asia painetaan villaisella.
- oiuytrew
Ensi viikolla ei enää puhuta.
- joonäinon
Totta!
- Anna.mun.kaikki.kestää
oiuytrew kirjoitti:
Ensi viikolla ei enää puhuta.
No, sen verran selvitti Lintilä, että kaikki on lain mukaan kunnossa!! Sillälailla, voimme sitten unohtaa koko asian.
- rtyuiop
Anna.mun.kaikki.kestää kirjoitti:
No, sen verran selvitti Lintilä, että kaikki on lain mukaan kunnossa!! Sillälailla, voimme sitten unohtaa koko asian.
Olkaamme onnellisia, että asia on lain mukaan kunnossa.
- Anonyymi00034
Lintilähän sen kaivoslain juoni voimaan.
Frank Robson on oikeassa.
Meillä on rikkauksia enemmän kuin Norjalla öljyineen
- Llvvk
Kas kun Rinne ei ole herännyt! Nyt olisi irtoäänien kalastelun paikka, ellei ole samaa mieltä kuin kansainväliset kaivajat!
- keijokourija
Ettei vaan olisi vihervalopää niinistö tätäkin ollut munailemassa.Valopää näyttää taas olevan joka ylen annon pläjäyksessä haukkumassa muita oksettava lässyttäjä.
- 5464645645
Kaikki Suomen maat, luonnonvarat, luonnolliset monopolit, rahoituslaitokset ja oleellinen infra on kansallistettava takaisin valtiolle eli Suomen kansalle!
Myynti ja lainaaminen on kiellettava, lahjoitamisesta puhumattakaan. Maatamme ei saa myyda ulkomaisille sijoittajille eika lahjoittaa maahantunkeutujille, joita valheellisesti myos maahanmuuttajiksi kutsutaan. Se olisi maanpetos!! - Kokoomusvalehteleeaina
Katainen valehteli v. 2012, että kaikki kaivokset maksavat miljardeja, ja että Kreikan takuut ovat varmaa tuottoa valtiolle. Pampalon kultakaivos aloitti v. 2011 ja maksoi 20 miljoonaa, minkä asian Katainen tarkoin tiesi. Pampalo tuotti vuodessa kultaa 35 milj. €, eli koko investointin määrän, ja tuotantokulujen jälkeen jäi sen yli voittoa n. 10 miljoonaa. Ja sen jälkeen on miljoonat huilanneet agressiivisen verosuunnittelun yhtiölle.
- Pölhölä
Tiesittekö että pelkästään jo esim. aivan Tampereen kupeessa sijaitsevasta kultakaivoksesta vuosittain louhittava kulta riittäisi kattamaan sen mitä Suomeen ostetaan ulkomailta! Ja se on vaan yks kaivos! Kultakaivos! Siihen päälle muut kultakaivokset, metallit ja luonnonvarat. Tulevaisuudessa myös vesi on arvokasta! Ja Suomessa sekä pohjoismaissa paras vesi.
- loppimopo
Ja luottoluokittajat yhdessä kansainvälisten pankkiirien kanssa tulevat ryöväämään meidän pohjavedet uhkailemalla luottoluokituksen laskemisella. Pankkiirit ovat kovimpia rikollisia, mitä maa päällään kantaan.
- Kaivoslaki..Päivänvaloon
Suomen luontoa raiskataan raskaalla kädellä, kobolton ja litiumin varjolla.
Olemme maailman avoin maa kaivosvaltauksille.
Het mieletön kaivoslaki päivänvaloon. - Anonyymi00035
loppimopo kirjoitti:
Ja luottoluokittajat yhdessä kansainvälisten pankkiirien kanssa tulevat ryöväämään meidän pohjavedet uhkailemalla luottoluokituksen laskemisella. Pankkiirit ovat kovimpia rikollisia, mitä maa päällään kantaan.
Se tehdään vpoialapuisto-huijauksen avulla... ne valtavat maa-alueet siirtyy taustalla oleville EU-suurfirmojen omistukseen.
HERÄTKÄÄ JO TOLLOKANSA, Kokoomus RKP ja persut tuhoaa Suomen
- Anonyymi00043
Miksei.. parempaa se on kuin Suomen nykyinen ryöstöriistetyksitulo
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.135805Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48642- 70619
- 81571
- 39529
- 46510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64489Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä36485- 94472
- 21468
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja262456Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37411Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.25397Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.86396Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80395- 21392
Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U33391- 13385
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24376- 29374