Tuli vastaan vintin orrelta, niin karhea, mutta niin rakas!
Kyllä minä sen verran tiijän, miltä lapsena tuntu nukkua karhean hurstin päällä.
Laitettiinko hursti sänkyyn olkien päälle, laitettiinko sitten lakana hurstin päälle....vai kuinka?
Ois mukava kuulla hurstitarinoita.
Muistatko hurstin?
4
71
Vastaukset
Hei en tiedä nimestä muuta kuin Helsingissä autajan monille ihmisille jonka nimi on Hursti ja hän nyt hoitaa sitä isänsä jälkeen. Hän ei ole mikään pieni tekijä van sadat ihmiset jonottavat ruokaa heidän ovensa takana.
Valitettavasti en osaa tuohon sinun tarkoittamaasi hursti-juttuun sanoa mitään. Minun aikanani nukuttiin jo -50 luvun lopulla maalaismaisemissa jossa itse olin paljon, aitoissa muhkuraisien patjojen päällä.
Pelkät oljet/heinät olivat eläinten kuivikkeita/ruokaa.- superlonipatja
Eikös 50-luvulla alkanut tulla sänkyihin kaupastaostetut patjat olkien tilalle?
- majeskeitto
Pellavasta tehty aluslakana sängyssä oli hursti. Olokiin päälle se laitettii. Hantuuki eli käspyyhes oli kans pellavasta kuottu, mutta ohuemmasta langasta. Pöytäliina oli kans pellavasta, mutta sitä ei ruukattu pitää tuvan pöyvällä ku pyhisi. Kammarin pöyvällä tais liina olla kuitenkin aina.
- tietäväine
Pitkien olkien päälle laitettiin nukeri ja sen päälle hursti. Yleensä näin, sillä haluttiin, että hursti ei kuluisi liian nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as442978Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232874- 462693
- 562548
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582458Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482450On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532191Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782128- 692038
- 452032