Avi otti Siikalatvan kunnan terveydehuollon valvontaan

Anonyymi

"Pohjois-Suomen aluehallintovirasto on ottanut Siikalatvan kunnan sosiaali- ja terveyspalvelut valvontaansa, kertoo Yle".

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006099619.html?ref=rss

Kyseessä on ensimmäinen kerta Suomessa, kun avi ottaa yksittäisen kunnan koko sote-palvelut tarkkailuunsa.

Siikalatvan kunta ulkoisti koko sotepalvelunsa terveysyritys Mehiläiselle vuonna 2017. Tämän jälkeen avi on antanut kunnalle useita valvonta- ja kantelupäätöksiä. Niissä on kehotettu kuntaa ja Mehiläistä korjaamaan havaitut epäkohdat, Yle kertoo.

Nyt siis avi otti valvontaansa koko palvelun. Avi katsoo, että Siikalatvan virkamiehet ovat luovuttaneet julkisen vallan käyttöön liittyviä sosiaalihuollon tehtäviä lainvastaisesti Mehiläisen työntekijöille.

6

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilta-Sanomat:
      "Mehiläinen otti kunnan sote-palvelut haltuunsa vuonna 2017. Tämän jälkeen avi on antanut kunnalle ja yritykselle useita valvonta- ja kantelupäätöksiä, joissa kuntaa ja yritystä on pyydetty korjaamaan epäkohdat"

      Samassa IS:n jutussa kunnanjohtaja Piilma kertoo avin tosiaan valvoneen Siikalatvan kuntaa jo 1,5 vuoden ajan.....Ja nyt sitten on kiire. Mihin on tuo 1,5 vuotta on käytetty? Osaakohan herra Piilma vastata! Luulisi edes vähän hävettävän!

      • Anonyymi

        Piilma ossaa vastata jos hää vaan halluu, onha hää lakimies, varatuomar ihan:)


      • Anonyymi

        Eiköhän tuolla ole koko ajan hakemus vetämässä jonnekin päin Suomea


      • Ainakaan Piilma ei tunnu kovin paljon välittävän koko asiasta. Tässä hänen bloginsa 1.4.2019: https://www.siikalatva.fi/kunnanjohtajan-blogi. Tottahan sitä kunnan taloudessa näyttää hyvältä, kun mennään lain riman ali. Mutta onko Siikalatvalla varaa tähän? Ja tällaiseen kunnanjohtajaan??


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mehiläisen kanssa sekoilu osoittaa, että kunnan johdossa ei ole kykeneviä ihmisiä etsimään oikeaa ja laillista tietoa kun tehdään päätöksiä. Mehiläinen vie päättäjiä kuin pässiä narussa. Maallikkokin osaa guuklettaa ja etsiä tietoa.
      Kunnanjohtajan jälkiviisastelu oli typerää, onhan ennenkin osattu hoitaa sosiaali- ja terveysasiat kunnan omana asiana. Etsikää lautakunnista henkilöt jotka osaavat hakea tietoa ja vertailukokemuksia netissä, ennenkuin tehdään mitään päätöksiä. Nythän ei kannata enää luottaa ylempään johtoon.
      Seuraava aikapommi tulee olemaan Rantsilan mädätyslaitos jonka jälkipyykki tulee ihan varmasti kuntalaisten niskoille. Ko.laitosta on yritetty eri puolille suomea, mutta päättäjät siellä ovat heti torjuneet lupahankinnat.
      Vastaisen varalle : etsikää hakusanoilla tietoa/kokemuksia/ tilinpäätöstietoja (Jahotec)/lakipykälät, eli kaikkea mahdollista, mutta älkää enää luottako johtoportaaseen tai ympäripuhuttuihin jäseniin.
      Onko todella Piilmaalla lakimieskoulutus? Sillä taidollako yritettiin Ouluun tehdä Siikalatvan sivupistettä, että Mehiläinen saisi rahastaa Oululaisiakin Siikalatvan piikkiin ! Jo maalaisjärkikin sanoo ettei oulussa tuota hyväksytä, mutta Mehiläinen yritti vedättää ja Piilmaa vei kunnan mukanaan.
      Tälle nauraa taas naurismaan aidatkin ympäri Suomea, eikä päälliköstä päästä eroon milloinkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      289
      3557
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      42
      2557
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      91
      2169
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1983
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1892
    6. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      31
      1687
    7. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      130
      1532
    8. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      22
      1243
    9. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      65
      1177
    10. Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."

      Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1161
    Aihe