Nato on yrittänyt ylläpitää Ukrainan sisällissotaa

Anonyymi

Nato on ollut salaa läsnä koko viiden vuoden sisällissodan ajan Ukrainassa.

Nyt kun voimakkaammat toimijat ovat lopettamassa turhaa ja vahingollista vihanpitoa Nato nostaa äläkän ja kutsuu Ukrainan nuoren presidentin neuvonpitoon sodan jatkamisen puolesta.. ”Nato vakuuttaa tuen Ukrainalle jatkuvan.”

28

84

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hullu paljon sotii, viisas pääsee vähemmällä.

      • Anonyymi

        Siksihän proxyarmeijat ovat olemassa, etteifiksun vaatteet kuraannuveraan, ei lähre kirjopyykissä.


    • Anonyymi

      ” Nato on ollut salaa läsnä koko viiden vuoden sisällissodan ajan Ukrainassa.”

      Todellisuudessa EI OLE OLLUT millään tavalla eikä yhteispäätöstä osallistumisesta olisi saatu mitenkään aikaan!

      • Anonyymi

        Onko tuolle tiedotustilaisuuden jokin yhteispäätös. Näät ehkä hieman ruusuisena tuon NATOn toiminnan.


      • Anonyymi

        Oletpas sinä naivi....uskot vissiin vielä joulupukkiinkin?


    • Anonyymi

      Raukkamaista tuo siviileille aiheutettu kärsimys, hyi Azov, hyi Nato.

      • Anonyymi

        Juu aivan ennenkaikkea HYI VENÄJÄ koko sotkun alullepanijana. Hyökätä nyt naapurimaahan kun ei naapurit alistuneet Moskovan talutukseen.Raukkamaista tuo siviileille aiheutettu kärsimys,


    • Anonyymi

      Itätrolli se vaan jaksaa toistaa tuota vanhaa venäläistä valepropagandahuuhasta.

      Ukrainan sotaan on syyllinen yksinomaan Venäjä, joka hyökkäsi Ukrainaan kohta jo kuusi vuotta sitten. Samassa yhteydessä miehitti Krimin.

      Siitä lähtien Venäjä on sotinut Ukrainassa. Miehityskin jatkuu. Siitähän nyt ei ole mitään epäselvyyttä kennellekään.

      Natolla ei ole asian kanssa minkäänlaista roolia, koska Ukraina ei ole Naton jäsenmaa eikä Natolla ole siten sopimuksellisia velvoitteitakaan. Sympatiaa Nato jakaa kuten koko muukin demokraattinen maailma. Lisäksi pienimuotoista materiaaliapua voivat muutamat natomaat antaa, kuten Suomikin on antanut. Sillä ei Venäjää vielä ajeta maasta pois eikä vapauteta Krimiä.

    • Anonyymi

      NATOn venäjävastaisuus tulee ilmi juuri näissä hämäräpuuhissa. Tukea on. Vannottu. Tapelkka poja kyllä me kannatetaan.

      • Anonyymi

        Juuri näin.


      • Anonyymi

        Pakotein venäjä lannistetaan ja pistetään maan rakoon

        Mutta joka aseeseen tartuu hän myös siihen kaatuu


    • Anonyymi

      Wagnerin puolisotilaita on kaatunut muualla kohtuullisesti. 2 aikaisemmin.

      5 Russian Mercenaries Reportedly Killed in Mozambique Ambush

    • Anonyymi

      Rauhan esteeksi asettuneesta Azovin pataljoonasta voi mainita senkin, että sitä rahoittaa oligarkki ja että USA on kouluttanut pataljoonaa.

      Ja joku varmaan vielä muistaa, että USA on rahoittanut Ukrainan armeijaa. Trump pani sen rahoituksen ehdolle tunnetuin seurauksin.

    • Anonyymi

      Kysymys:

      Miksei Joe Paidenin rikosepäilyjä saisi tutkia.
      Onko Amerikassa sotilaiden lisäksi tietyt johtajatkin vapautettu oikeuskäsittelyiltä.

      • Anonyymi

        Siksi kun USA on valheen valtakunta


    • Anonyymi

      Jenkitkin pitää Azov-porukoita terroristijärjestönä.

    • MUAHAHAHAHAA

      Tämä on loistava:

      "Miksei Joe Paidenin rikosepäilyjä saisi tutkia"

      MUAHAHAHA
      JOE PAIDEN
      MUAHAHAHAAAA
      NATO TILTU
      MUAHAHAAA
      JOE PAIDEN
      MUAHAHAHAA
      PRESITENTTI

    • Anonyymi

      Venäjältä tutkijat löysi luonnonlähteen,josta pulppusi valheita.
      Tästä lähteestä tutkijat havaitsi valheiden tulevan luontevasti ja sujuvasti.

    • Aioin kirjoittaa "opetelkaa KAKSIAIVOSOLUISET edes kirjoittamaan", mutta sitten muistin että se on heille mahdotonta.

      MUAHAHAHAHA
      JOE PAIDEN
      MUAHAHAHA
      PRESITENTTI
      MUAHAHA
      ELÄKELLÄISET
      MUAHAHA
      NATO TILTU
      MUAHAHA

    • Anonyymi

      Ukrainassa ei ole sisällissotaa, vaan Venäjän hyökkäyssota, jota vastaan Ukraina puolustautuu. Ja Venäjän hyökkäyssota on kestänyt jo kohta 12 vuotta.

      Nato ei ole sodan osapuoli. Natomaat tottakai antavat materiaaliapua niinkuin sivistysmaiden kuuluukin, kun iso ja julma diktatuuri hyökkää vapaaseen ja itsenäiseen pienempään naapuriinsa yrittäen tuhota sen. Meillä suomalaisillahan on vastaava kokemus lähihistoriassa ja silloinkin hyökkääjä oli sama.
      Apuahan Venäjällekin antavat muutama muukin diktatuuri ja jopa joukkojakin hyökkäyssotaan eturintamalle.

      • Anonyymi

        Materiaaliapua ja oma talous romahti a la Suomi.


    • Anonyymi

      USAN erikoisjoukkoja ollut Ukrainassa jo yli kymmenen vuotta. Järjestämässä konflikteja ja sotaa.

    • Anonyymi

      Venäjä on kaiken pahan alku ja juuri

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4812
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3942
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1974
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      537
      1156
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1125
    Aihe