Tämä viisumijuttu osui ryssälle äärimmäisen arkaan paikkaan.
Meinaavat nukettaa Euroopan, jos eivät pääse lomalle sinne. Missäköhän meinaavat lomailla sitten? Seuraavassa paikassa, jonka aikovat nukettaa? Vielä vuosi sitten nämä puheet olisi voinut nostaa kylmiä väreitä, mutta nyt vain huvittaa.
Mikä tässä on ryssälle niin arkaa? Aika montakin juttua ilmeisesti
* eliitti ja eliittiä (yhä) tukevat keskiluokka eivät pääse lomailemaan, tuhlaamaan rahojaan ja eurooppalaisiin yksityissairaaloihin
* julkinen nolaus, että suuren ja mahtavan ydinaseilla pullistelevat valioihmiset onkin silkkaa sontaa eurooppalaisten silmissä
* yksinkertaisesti vituttaa, että sikailulla ja uhkailulla ei saa tahtoaan läpi kuten ovat tottuneet
Venäläinen pahoitti mielensä viisumi pakotteiden takia
27
52
Vastaukset
- Anonyymi
Voi uli uli uli, ryssä pommittaa Ukrainaa ja haluaa lomalle Eurooppaan....ei helvetissä käy!
- Anonyymi
Niin kauan kuin käyvät ryöstö ja sotareossuilla ei mitään asiaa matkailla
- Anonyymi
Venäläisten turistiviisumien määrää rajoitetaan kymmenesosaan 👍👍👍👍👍👍👍
- Anonyymi
Se on hyvä sopuratkaisu.
Tuo määrä voidaan myös seuloa tarkemmin ja katsoa millaisilla motiiveilla sieltä tullaan.
Mutta eipä voi kukaan väittää ettei viisumeja ollenkaan myönnettäisi. - Anonyymi
Niin lapsellista ja turhaa touhua. Hommaa katsellessa voisi kuvitella, että noiden keski-ikäisten poliitikkojen tilalla on kakaroita hiekkalaatikolla. Viisumien eväämiselläkö sota voitetaan? Katin paskat!
- Anonyymi
Hyvä aloitus! Täysin samaa mieltä. Venäjä unohtukoot sinne itse rakentamansa rautaesiripun taakse ja tukehtukoot pakotteisiin ja omaan sikailuunsa. Kukaan ei heitä tarvi, kukaan ei heitä kaipaa!
- Anonyymi
Aloittajan tyyli on ilmeisen provosoiva ja tahallaan ärsyttävä. Mitalilla on aina kaksi puolta, ja tosiasia lienee, että ruohonjuurivenäläisillä ei ole sodasta edes kunnollista tietoa (kiitos venäläisen tiedonvälityksen) saatikka mahdollista vaikuttaa mitenkään asiaan. Putin on haamuvaaleilla valittu yksinvaltias, ja toisinajattelijat joko laitetaan poseen tai myrkytetään.
Mutta sitten on nämä joita aloittaja sanoo nukettajiksi. Eikö olisi yksinkertaista sallia turistimatkat Suomeen, mutta estää läpikulku kolmansiin maihin?- Anonyymi
Ruohonjuurivenäläisen palkka ei riitä turismiin Suomessa se on fakta
- Anonyymi
Hyvä että venäläisten toive toteutuu. Nyt heidän ei enää tarvitse tulla heille vihamieliseen maahan.
- Anonyymi
Nyyh ryys. Kyllä Suomen kuuluu maksaa jonkinlainen päiväraha heille.
Kun yhteiskunta on mätä niin se on. Ei perus Pietarilaisella/Karjasssa asuvalla ole mitään tekemistä tän SODAN kanssa. Kun Putler hallitsee myös median. Eivät yksinkertaisesti vaan tiedä. Siis miksi heitä syyttämään. Venäjä häviää sodan kun kansa alkaa ymmärtämään mitä on tapahtunut..
- Anonyymi
Voi poloisia kalsarrienmyrkyttäjiä. Kyllä on niiden elämä kovaa. Tuhoavat Ukrainaa ja tappavat siellä raakalaismaisesti ihmisiä ja sitten haluaisivat päästä suomeen ja eurooppaan lomalle. Nyt kun juuston haku suomesta ei enää onnistu niin itkevät jossain nurkassa, mutta ukrainanssa tappaminen vain jatkuu.
- Anonyymi
Suomihan on luokiteltu vihamieliseksi maaksi. Miksi kukaan sellaiseen haluaisi päästä?
- Anonyymi
Paranoidikko luokittelee koko ympäristönsä vihamieliseksi.
- Anonyymi
Krimiltäkin pakenevat ... kuin rotat. Ovatko venäläisetkin uhreja ?
- Anonyymi
Miehittäjien pako on oikein!
- Anonyymi
Onkos sodassa muita kuin uhreja?
- Anonyymi
Tulevat sitten sadeviitta päällään ja ripsivät laskeuman kuusenoksalla olaltaan.
- Anonyymi
Saksan liittokansleri Olaf Scholz nuolee jatkuvasti Putinin ja venäläisten persettä heittämällä kapuloita EU:n rattaisiin ja nyt sitten vaatimalla venäläisille viisumeita. Pelkääkö Scholz Putinin voittavan sodan, jolloin voisi sanoa, että minähän olin koko ajan Venäjän puolella? On siinä varsinainen luikuri.
- Anonyymi
Venäjän valtakoneisto koostuu ihmisistä jotka ovat olleet tavallisia venäläisiä ihmisiä. Heillä on tavallisia venäläisiä perheenjäseninä. Venäjän poliisit ja mellakkajoukot ovat tavallisia venäläisiä, samoin ovat sotilaat ja näiden perheet. Tavallisia venäläisiä on Ukrainassa ja jotkut heistä katsovat vierestä kun toiset tavalliset venäläiset heistä raiskaavat, kiduttavat ja tappavat siviilejä. Venäläiset rikkaatkin olivat tavallisia venäläisiä ja halusivat, että tämä tavallinen venäläinen meininki jatkuu. Ylipäätään oikeudentunnon sivuuttava rikollinen ja moraaliton toiminta on venäläisille hyvin tavallista.
- Anonyymi
Venäläisille pitäisi myöntää niin paljon viisumeita kun he vain haluavat. Ainoastaan pieni pakollinen 100Eur tukimaksu Ukrainan asevoimille pakolliseksi/viisumi. Eipä aikaakaan kun Putleri itse kieltäisi matkustuksen ja kansan viha menisi oikeaan paikkaan.
- Anonyymi
Suomi typistää venäläisten viisumien saantia yhteen kymmenesosaan nykyisestä:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009006890.html
Onko harmi? On varmaan. Harmillisempaa on Venäjän aloittama hyökkäyssota Ukrainassa.
Vaikka useimmat rivikansalaiset Venäjällä eivät olekaan sotaan ja siinä tehtyihin sotarikoksiin syyllisiä, ei heidän tule tuudittua ajatukseen, ettäkö sota olisi heidän maalleen mikään normaalitila, jonka aikana kaikkien elämä ja huvittelut voisivat jatkua vanhaan tapaan. - Anonyymi
Venäläisten on ymmärrettävä, että sota ei ole mikään normaali olotila:
https://www.verkkouutiset.fi/a/tutkija-islle-venalaiset-valillisesti-vastuussa-sodasta/#28d87c63 - Anonyymi
Nyt sota sitten loppuu.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 264184
Kyllä mä sua rakastan mutta ei me voida olla me
On tuhat syytä miksei vaan voida olla. Pitää sunkin hyväksyä se . Parempi kun ei nähdäkään enää, sattuu liikaa. Naiselle1102186- 1141549
- 911525
Kertokaapa miehet
Nyt sitten minkälainen nainen on mieleenne? Tuli siis mieleen tuosta toisesta aloituksesta. Jossa nainen ei saisi olla l1471186Martina instassa kehuu omia nuorekkaita kasvojaan..
Kyllä on sitten nuorekas,not! Täynnä täytaineita tämä nainen ja näyttää joka päivä enemmän samalta kun joku naisista B1661153Lähtee järki sun kanssa mies
Mitä ihmettä sä minusta haluat? Ole rehellinen, ei tätä kestä erkkikään.621091Jos sattumalta
kohdataan ja näet että minäkin näen sut niin a. lähdetkö pois b. sanot hei tai muuta c. katsot hiljaa ja odotat mitä781080Valjut juhlat
Tuuliviirien makkaran syöjäisissä ja ropakandan levittämisessä vain kourallinen väkeä. Ei niillä vallankaappausta tehdä,371042- 741032