USA ja EU ovat yli vuosikymmenen tuskailleet kuinka niiden taloudet ovat suuressa vaarassa, kun yhä useammat kriittiset raaka-aineet hupenevat vauhdilla ja pulaa on jo monista. Vuonna 2011 ne listasivat 17 kriittistä raaka-ainetta ja v. 2020 niitä listattiin peräti 34. Eikä luvussa ollut mukana edes kaasua tai muuta energiaa.
Länsikoalitiolla on päällä suuri paniikki saada valtavat määrät raaka-aineita joita niillä itsellä ei ole, mutta joita Venäjällä on. Ostamaan USA ja EU eivät niitä suostu, joten ainoa keino pelastaa taloudet on niiden ryöstäminen, kuten USA ryösti Irakin öljy- ja kaasuvarat v. 2003.
Venäjä, jonka pinta-ala on huomattavasti suurempi kuin USA:n ja EU:n yhteensä, omistaa maailman ylivoimaisesti suurimmat luonnonvarat, joista se on käyttänyt vasta murto-osan. Tutkimattomia alueita on yli kymmenen Suomen verran, mistä voi löytyä vielä mitä tahansa.
Putinille ja Venäjän johdolle ainoa rikastumiskeino on koko ajan ollut raaka-aineiden myynti. Venäjä on juuri se valtio maailmassa, jolla ei voi olla pienintäkään motiivia hyökätä mihinkään, koska sen ei tarvitse ryöstellä muilta mitään ja kaikki sotatoimet vain haittaavat sen raaka-ainekauppaa, kun se nytkin joutuu myymään raaka-aineitaan maailmalle paljon halvemmalla, kuin jos USA:n järjestämää Ukrainan sotaa sen vahingoittamiseksi ei olisi syttynyt.
Suomen kansan olisi korkea aika miettiä asioita faktojen kertomien motiivien valossa, koska USA rahtaa aseitaan ja ydinaseitaan koko ajan Suomeen. On typerää kuvitella, että niitä tuodaan Suomen kansan suojelemiseksi, koska se ei olisi tuottavaa bisnestä, vaan hyväntekeväisyyttä, mitä ahneet sijoittajat eivät tee.
USA-EU:lla iso motiivi sotaan, Venäjällä iso motiivi rauhaan.
24
216
Vastaukset 24
- Anonyymi
"Venäjällä iso motiivi rauhaan"
Sitten vain osoittamaan se lopettamalla sotatoimet toisen maan alueella ja vetäytymälä sieltä pois.
Uskottavuus oli jo Neuvostoliiton ongelma, ja neuvostoväkihän nykyistäkin Venäjää edelleen johtaa.
Jospa vielä jossain vaiheessa valtaan nousee uusi Gorbatshov. Hänhän veti neuvostojoukot Afganistanista.- Anonyymi
Varmaan Venäjä harkitsee asiaa, jos USA lupaa vetää joukot 120 tukikohdastaan ympäri planeettaaa...
- Anonyymi
USA hyökkäsi Irakiin v. 2003 ja murhasi puoli miljoonaa lasta ryöstäessään maan öljyvarat.
Tietenkään Venäjä ei antanut tuollaisen rosovaltion tehdä Ukrainasta suurinta hyökkäystukikohtaansa valtaisalla aseistuksella, vaan ryhtyi viime tipassa estämään sitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
USA hyökkäsi Irakiin v. 2003 ja murhasi puoli miljoonaa lasta ryöstäessään maan öljyvarat.
Tietenkään Venäjä ei antanut tuollaisen rosovaltion tehdä Ukrainasta suurinta hyökkäystukikohtaansa valtaisalla aseistuksella, vaan ryhtyi viime tipassa estämään sitä.Kriminhän jenkit olisivat halunneet (erit. Sevastopolin laivastotukikohta) saada käyttöönsä, siitä tämä konflikti todellisuudessa lähti käyntiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kriminhän jenkit olisivat halunneet (erit. Sevastopolin laivastotukikohta) saada käyttöönsä, siitä tämä konflikti todellisuudessa lähti käyntiin.
Vain venäläisessä propagandassa. Vain venäläisessä propagandassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varmaan Venäjä harkitsee asiaa, jos USA lupaa vetää joukot 120 tukikohdastaan ympäri planeettaaa...
Miksi rauhaa haluava tekee ehtoja toisille, jotta tämä itse tekisi rauhan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
USA hyökkäsi Irakiin v. 2003 ja murhasi puoli miljoonaa lasta ryöstäessään maan öljyvarat.
Tietenkään Venäjä ei antanut tuollaisen rosovaltion tehdä Ukrainasta suurinta hyökkäystukikohtaansa valtaisalla aseistuksella, vaan ryhtyi viime tipassa estämään sitä.Hys, hys... Ne on "operaatioota", ei kuulosta niin pahalle ku sota😅
- Anonyymi
Se on ihan varmaa, että tämä Ukrainan sota on valtava bisnes, josta moni hyötyy länsimaissa. Mitä pitempään jatkuu sitä parempi. Aseita ja tukea ei kannata liikaa antaa kerralla. Samalla tavalla koronasirkusta venytettiin, koska sillä tehtiin järkyttävä määrä rahaa.
- Anonyymi
Siksi Britit ja Usa esti rauhan. Bisnekset menee sen edelle, uhreista viis...
- Anonyymi
" Eikä luvussa ollut mukana edes kaasua tai muuta energiaa.
Länsikoalitiolla on päällä suuri paniikki saada valtavat määrät raaka-aineita joita niillä itsellä ei ole, mutta joita Venäjällä on. Ostamaan USA ja EU eivät niitä suostu,"
Kaasuahan Eurooppa edelleen ostaa Venäjältä, vaikka osa tuleekin kiertotietä. Paljon muutakin ostetaan edelleen Venäjältä, vaikka se onkin riskialtista. Niin on sekin, että tuotanto on siirtynyt Kiinaan ja Intiaan.
Marin on ollut jälleen kerran oikeassa puhuessaan strategisesta autonomiasta. Sitä on ollut virkistävää kuunnella, kun oikeisto mölisee vain valheita tai muuten mielisairaita juttuja.- Anonyymi
On totta, että länsikoalitio ostaa yhä mm. kaasua Venäjältä. Kun tiedetään kuinka tärkeä asia sille olisi olla ostamatta, koska ostaminen tukee Venäjää, kertoo tilanne siitä kuinka suuri tarve lännellä on saada Venäjän rikkauksia ja kuinka suuri motiivi USA-EU koalitiolla on yrittää sodan avulla ryöstää Venäjä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On totta, että länsikoalitio ostaa yhä mm. kaasua Venäjältä. Kun tiedetään kuinka tärkeä asia sille olisi olla ostamatta, koska ostaminen tukee Venäjää, kertoo tilanne siitä kuinka suuri tarve lännellä on saada Venäjän rikkauksia ja kuinka suuri motiivi USA-EU koalitiolla on yrittää sodan avulla ryöstää Venäjä.
Kyllä. Venäjän rikkoutuminen, ja ottaminen pala kerrallaan Lännen kupattavaksi. On koko jutun juoni!
- Anonyymi
Lyhyesti:
Venäjä pois Ukrainasta HETI. - Anonyymi
Venäjä saisi rauhan heti kun vain lopettaisi sen aloittamansa hyökkäyssodan. Mutta kun ei ole mitään halua rauhaan, eikä mitään aikeita lopettaa hyökkäämistä. Ei ole missään vaiheessa ollut.
- Anonyymi
Venäjällä on valtavasti raaka-aineita, eikä tarvetta ryöstää ketään.
USA:lla ja EU:lla on monien kymmeninen kriittisten raaka-aineiden hupenemisen vuoksi valtaisa motiivi hyökätä Venäjälle ryöstämään luonnonvarat, jotta voivat pelastaa taloutensa. Suurempaa motiivia hyökätä Venäjälle tuskin voisi olla.
Ukrainassa USA alkoi kasvattamaan asevoimiaan ja Venäjän oli puolustauduttava, ennen kuin rosvovaltio saisi Ukrainasta liian tehokkaan hyökkäysaseen luonnonvarojensa ryöstämiseen yhdessä muiden Natomaiden kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjällä on valtavasti raaka-aineita, eikä tarvetta ryöstää ketään.
USA:lla ja EU:lla on monien kymmeninen kriittisten raaka-aineiden hupenemisen vuoksi valtaisa motiivi hyökätä Venäjälle ryöstämään luonnonvarat, jotta voivat pelastaa taloutensa. Suurempaa motiivia hyökätä Venäjälle tuskin voisi olla.
Ukrainassa USA alkoi kasvattamaan asevoimiaan ja Venäjän oli puolustauduttava, ennen kuin rosvovaltio saisi Ukrainasta liian tehokkaan hyökkäysaseen luonnonvarojensa ryöstämiseen yhdessä muiden Natomaiden kanssa.Miksi sitten Venäjä ei lopeta sotaa ja ottaa siihen uppoavat resurssit puolustukseensa ja miksi Yhdysvallat eivät ole hyökännyt vieläkään kun Venäjän hyökkäykselle ei näy loppua?
- Anonyymi
-onhan tuo kyllä totta, jopa Suomi kaikesta hurskastelustaan huolimatta ei sulje Vainikkalan raja-asemaa, koska sitä kautta rautateitse tulee Venäjältä tärkeitä lannoiteraaka-aineita ynnä muuta.
- Anonyymi
Siinnä nähdään se sivistysero. Venäjä aloittaa silti sotimisen vaikka ei olisi varaakaan, ja Eurooppa pyrkii rauhaan.
- Anonyymi
Putin oivalsi tosiasian. Venäläiset ovat kilpailukykyisiä ja hyviä vain tuhoamisessa ja tappamisessa. Sitä siis.
- Anonyymi
Vuoden vientipalkinto jaetaan sotilashautausmailla Ukrainassa.
- Anonyymi
USAN SYYTÄ MONET SODAT. MUTTA SUOMI SAA MITÄ TILAA OLEMALLA USAN HÖRHÖ PUOLELLA.
- Anonyymi
Siksi "ilmastohömpän" nimisdä halutaan eroon öljystä, kaasusta, turpeesta jne.
..
Koska Venäjä myy niitä!
Oman maansa köyhäksi kupannut Länsi haluaa Estää muutkin maat hyödyntämästä omia luonnonvarojaan!!!
Suomen metsiä eu ja länsi hamuavat omistukseensa, kuten maamme metallejakin. Heille Annetaan luvat kaikkeen bisnekseen täällä. Välittämättä luonnosta.
Suomeen saa rakentaa akkutehtaita, kaivoksia,joidenn hulavedet huuhdotaan mereen. Vaikka ne saastuttavat koko lähiseudun.
Ovathan noiden firmojen omistajat Lännestä. Silloin se on Parempaa saastuttamista, ja päättäjille ok🙈 - Anonyymi
Länsi pelastaa heikkoa talouttaan Ukrainan sodalla.
Suomi ja muut maat antaa aseitaan Ikrainalle, ja tilaavat uudet Länneltä= bisnestä
Länsi Tarvitsee Sotia, Selvitäkseen taloudellisesti!
On helppoa " Lahjoittaa" Esimerkkinä muille. Kun samalla myy tyhmille maille aseita korkeaan hintaan.
Usa on Kiero, Omahyväinen valtio. Joille uhrimäärät ovat vain plussaa, nekin kääntävät edukseen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1581655
- 731180
- 113878
- 93770
Oletkohan tajunnut mitä olen päättänyt
En tule koskaan, ikinä, sanomaan sinulle mitään, ei tervehtimistä, ei aloitetta, ei katsetta, ei mitään, koska et ole si37557- 51536
Olen osastolla
Henkisesti olen aivan rikki siitä mitä olen tehnyt. Lisäksi olen vakavasti sairas. Verikokeet kertoo sen.33485Sinulle nainen
Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M74480- 37439
Poistetut keskustelut
Käsittelvät usein miesten asioita ja miehenä olemista. Kuten viimeksi poiston kohteeksi joutunut, Miesten tulee alkaa132427