Sääliksi käy nuoria, jotka joutuvat elämäänsä rakentamaan näinä ankeina aikoina.

On sotaa, globalisaatiota, riistokapitalismia, totalitarismia, massamaahanmuuttoa, ilmastopolitikointia ja korruptiota. Kaikki tuo ja kulkutaudit vielä päälle. Taudit ovat nyt jotenkin hallinnassa, mutta koska tahansa voi iskeä uusi pandemia. Ihmiset itse sitten vielä pahentavat asiaa vastuuttomuudellaan ja piittaamattomuudellaan. Ei välitetä omasta valtiosta eikä muista ihmisistä. Ei kanneta vastuuta edes itsestä. Ei haluta tsempata eikä ponnistella, huumetta vaan nuppiin lääkkeeksi kurjuuteen.

Hyvin toimivissa vapaissa yhteiskunnissa kuten "onnellisessa" Suomessa olisi kaikki eväät kaikille kohtuulliseen elämään vaikeinakin aikoina, mutta vastuuttomuus ja hölmöily pilaa kaiken. Hölmö polarisaatio estää ristiriitojen sääntelyn, yhteisten asioiden hoidon ja yhteisen ponnistelun ongelmien ratkaisemiseksi. Kun ei haluta kantaa vastuuta ja ponnistella niin syytellään vain polarisaation vastapuolta.

Suomessa on ollut kaikenlaista poliittista hölmöilyä koko itsenäisyyden ajan, mutta usko on säilynyt omaan valtioon ja kansaan. Möhlityt asiat on saatu aina kuntoon. Nyt voi kuitenkin luottamus olla katoamassa lopullisesti. Korruptio näyttää olevan riistäytymässä hallinnasta. Maassa on nyt hallitus, joka on korruptoitunut yhteen suuntaan ja vuoroaan odottaa hallituspohja, joka tulee korruptoituman toiseen suuntaan. Näkymät ovat synkät eikä toivoa näy.

20

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomalaiset ovat onneksi sopeutuneet elämään venäjän uhan alla.

      • Anonyymi

        Pahin on Urpon on hallitus


    • Anonyymi

      Paras elämä taitaa tulla kärsimysten kautta. Jos on liian hyvät olot, menettää elämä tarkoituksensa. Historiassa on ollut kurjuutta ja kaikken maailman vaikeuksia, mutta silti on elämä voittanut aina.

      • Anonyymi

        No nyt on kurjuuteen kyllä otolliset ajat.


    • Anonyymi

      Eivätkö nuoret olekaan niitä "maailman onnellisimpia " ?

    • Anonyymi

      Niin ja kun me vanhemmat emme välitä paskaakaan siitä millainen maapallo on 100 vuoden kuluttua kun me ei olla enää täällä hähähää...me vaan riekutaan ja juhlitaan, matkustellaan ja eletään luksuselämää, sikaillaan kuin viimeistä päivää.

    • Anonyymi

      Aina on ollut noita alussa mainittuja juttuja ja silti maapallo jatkaa radallaan.

      • Anonyymi

        Ihminen on vain evoluution tulos ja myös ihminen on vaarassa kuolla sukupuuttoon, vaikkei nyt siltä näyttäisi. Turha murehtia tulevaisuudesta kun meillä on vsin tämä hetki tässä ja nyt.


    • Anonyymi

      Elämään kuuluu kärsimys, puskeminen, oman edun ajaminen ym ja kuolema. Vauras ajattelee omaa etuaan ja niin myös köyhä. Aivan samat säännöt kuin muualla luonnossa. Heikot sortuu elämän tiellä on vanha sanonta ja harva meistä on rautaa.

      Maailman tapahtumille et voi yhtään mitään joten ihan sama. Suomessa voit äänestää neljän vuoden välein. Muuta et sitten voikkaan tehdä ellet ole eduskunnassa ja äänessä. Ihan sama.

      Ainoa mihin pystyt vaikuttamaan on sinä itse. Pusket itsellesi työtä ja perheelkesi toimeentuloa. Jos et niin parut muilta ilmaista vastikkeetonta rahaa.

      • Jos soveltaa darwinismia ihmisyksilöihin niin sitä pitäisi soveltaa myös yhteiskuntiin, valtioihin ja kulttuureihin. Heikot yhteiskunnat ovat rappeutuneet ja sortuneet. Heikot valtiot ovat jääneet vahvempien jalkoihin. Jälkeenjääneet tai toimimattomat kulttuurit ovat olleet syynä valtioiden heikkouteen. Voidaan kysyä kumpi on vaikuttanut enemmän ihmislajin geeneihin -yksilöiden välinen kilpailu vai kulttuurien välinen kilpailu. Väitän, että ainakin ennen jälkimmäinen vaikutti enemmän, mutta sivilisaation globalisoituminen muuttaa tilannetta. Yhteiskunta voi olla edistynyt, mutta jos se ei kykene ratkaisemaan edistyksen aiheuttamia ongelmia niin primitiivisempi yhteiskunta ja sen kulttuuri voi päästä voitolle vain siksi, että siinä biologinen jatkuvuus toimii paremmin.


    • Anonyymi

      Niin mutta saavat valita sukupuolen vapaasti eikä koulussa tarvi oppia lukemaan kirjoittamaan.

      • Anonyymi

        jee jee


    • Anonyymi

      Nuorilla on nyt mahdollisuus kouluttautua.
      Opiskelu on työtä
      Opiskelu on lukemista
      Kannattaa lukea.

    • Anonyymi

      Eräitä huomioita, korona on hössötys ja riistokapitalismi ei tunnu hyvältä. Jk. sitä saa mitä tilaa.

    • Anonyymi

      Niinku tätä paskaa ei olisi ennen ollut...

    • Anonyymi

      Se on taas nuorilla ruotsiin lähtö edessä tai Norjaan. Siellä töitä riittää ja tekijää arvostetaan.

    • Anonyymi

      Ei muistettu Kekkosen sääntoä. "Ei Kokoomusta koskaan enää hallitukseen".
      Saavat aina aikaan vain lamat ja sodat.

    • Anonyymi

      "Et omista mitään ja olet silti onnellinen" - ei pidä paikkaansa, ihmisen täytyy omistaa ja saada kehittyä, esim. kissa, koira, talo, perhe, kasvimaa jne. kokea olevansa itsensä herra, nämä ollaan viemässä nuorilta pois, tilalle tarjotaan hetken hupia ja hillumista, se ei ole kestävää ja tuo arvottomuuden tunteen ja masennuksen. Ponnistelu ja saavutukset tukevat hyvinvointia.
      Pelottelu tulevaisuuden uhkilla on lopetettava! Maailma ei lopu, nuoret nauttikaa elämästä, rakentakaa tulevaisuus, kyllä Suomessa oikeasti on hyvät mahdollisuudet!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      44
      595
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      513
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe