TV - kuva pikselöityy ja jotkut kanavat häviävät.
Voiko Venäjän elektroninen häirintä sotkea antenni TV lähetyksiä
22
164
Vastaukset
- Anonyymi00001
Vaihda jo se analoginen tv digiin. 🙄
- Anonyymi00002
Kyllä se kovasti kohta alkaa vaikuttaa. Kohta kuulemme vain venäjää TV:stä ja radiokanavista. Kaiken varalta Elisakin vetää liittymänsä pois, kun ei halua olla mukana venäjän kielellä pelkästään ohjelmia lähettää heidän paketeissaan.
Venäjän häirintä on totaalista. Harva se päivä Venäjä lähettää drooneja Suomeen ja naureskelee, että eipä uskalla suomalaiset tunnustaa, että ovat venäläisiä drooneja.
Kohta pistävät kylkeen Putin kuvan, jotta suomalaiset edes jotenkin pääsisi selville, että venäläiset ne meille häirintää lähettää.
Johan uutistoimitus paljasti, ettei ne pienet droonit lennä kuin 700-800 km, joten ne eivät ole mitenkään voineet Ukrainasta tänne tulla. Isoja drooneja Suomesta ei ole ainoatakaan löydetty.
Minkä ihmeen takia Suomen viranomaiset on kuin kusi sukassa; eikö se amerikka ja Nato enää olekaan varma turva Venäjää vastaan?
Uudenaikainen sota ei tarvitse edes muuta kuin tuhansia ja taas tuhansia drooneja ja tuhansia ja taas tuhansia ohjuksia. Ei Venäjän tarvitse Suomeenkaan joukkoja lähettää ollenkaan. Eihän Suomi uskaltaisi mitään tehdä. Vai luuletteko, että Suomi alkaisi höökimään Venäjän puolelle? Lehmien pitäisi lentää, ennen kuin Suomi uskaltaisi Venäjän puolelle mitään lähettää! - Anonyymi00003
Yhdysvallat ko alkaisi höökiä Venäjälle. Tuohan jo naurattaa Trumpiakin!
Suomihan on Yhdysvalloille yhdentekevä.- Anonyymi00007
Ei ole. Suomen maankamaraa lähemmäs ei nimettäin jenkki pääse ryssän strategisimpia tukikohtia ja niiden huoltoreittejä. Eikä Pietaria ja eikä Moskovaa. Suomesta lyhyin matka kaikkiin edm.
- Anonyymi00004
Jos Yhdysvallat ei anna Natolle lupaa, niin eipä Naton joukotkaan Venäjälle lähde!
Suomi vain hiljaa itekseen kärsii siiten drooni- ja ohjussateessa. Vihollisen joukkoja ei näy missään.
Tämä nykyaikainen sota on helppoa kuin heinänteko.
Eihän se Suomelle ole helppoa.
Suomi kaivautuisi poteroihin itärajalla ja odottelisi kymmenen pitkää vuotta; eikä sieltä ketään tulisi ase kourassa. Viuhuna vain kävisi, kun droonit ja ohjukset pimeässä ujeltaisivat ja pörräisivät yli.- Anonyymi00009
Tai sitten viuhuisi Suomesta tavaraa rajan yli takaspäin niin että igorin jakaus menis uusiks.
NATO puolustaa. Se ei aloita sotaa, mutta se puolustautuu, ja voi tehdä tarvittaessa vastahyökkäyksiään ei vain rajan taa vaa syvälle syvälle venäjälle. Niin kauan että siellä aseet hiljenee ja antaudutaan. Tai tulee vaikka ensin kaaos ja sisällissota. Seurataan vain vierestä ja naureskellaan, ja odotellaan uusjakoa ja osingoillepääsyä.
Suomella myös DCA USA:n kanssa joka ei ole mitenkään riippuvainen muusta NATO:sta tai sääntöprotokollistaan, vaatii tarvittaessa vain Suomen ja Yhdysvaltain yhteisen suostumuksen vastahyökätä vihollisen lamaannuttamiseksi.
Muistat varmaan miten kävi Jugoslavian hajoamissotien aikaan! Niinpä! Sotarikolliset tuhotaan, alistetaan ja haetaan vangittaviksi sieltä missä he lymyilevät.
- Anonyymi00005
Venäjä varmasti kehittelee, miten voidaan kaapata uutislähetykset haltuun ilman, että niitä fyysisesti valloitetaan. Voidaan kaapata nuo taajuudet haltuun.
- Anonyymi00006
JOko niitä drooniverkkoja Suomessa saa ostaa?
- Anonyymi00008
Jos Venäjän häirintä kerran sotkee lentoliikenteen laitteita, niin miksi se ei sotkisi TV ja radiolähetyksiä jotka ei ole niin vahvasti suojattu häiriöiltä.
- Anonyymi00010
Ilmavoimien hyökkäyshäviäjät häiritsee ainakin heikommin kuuluvia radioasemia poukkoillessaan lähetysantennin ja vastaanottimen välissä.
- Anonyymi00011
Pietarin trolli lopeta se votkan lipitys.
- Anonyymi00012
Huomio : Myös Kouvolan ja Luumäen tapaukset olivat harhautuneita ukrainalaisia drooneja, eivät Venäjän häirinnän aiheuttamia
Droonit käyttävät 2.4 GHz, 5.8 GHz, 900 MHz tai sotilaskäytössä muita taktisia taajuuksia.
Antenni-TV käyttää UHF‑alueen taajuuksia, jotka ovat eri spektrissä.
Häirintälaitteet suunnataan kohteeseen (droonit, GPS), eivät laajalle alueelle kuten TV‑verkkoon.
Häirintä, joka sotkisi TV‑lähetykset, olisi laajakaistaista ja erittäin voimakasta, ja se näkyisi viranomaisille välittömästi.
Droonit voivat lentää autopilotilla, vaikka yhteys katkeaisi, jolloin häirintä ei pysäytä niitä- Anonyymi00013
Nämä kaikki yhdessä = Ei ole kuin ukrainalaisten piittaamattomuus.
Samoin kelensky yhä väittää että puolaan ampumansa ohjus on venäjän
vaikka nato, eu , usa ym. jo pian huomasi lentorata ym että ukrainan ohjus
ja tarkoituksellinen isku siis nato maahan tappaen = ukraina ottaa isoja riskejä
ja JATKAA sitä toimintaa.. nato maita Vastaan.
- Anonyymi00014
YLE'n ohjelmat ovat suoraa bolseviikki häirintää.
- Anonyymi00015
wifi ei aina toimi
johtuneeko se yleensä drooneista lähistöllä
jotain kansan drooneja siis kerran 2,4 ja 5 ghz mitkä wifin vaihtoehdot? - Anonyymi00016
Kyllä se buzzer (UVB-76) yhä vaan lähettää.
Dugaa eivät saa käyntiin, kun se tsirnobil räjähti. Antenniosasto tahdissa MARS!🦿🦿🦿🦿🦿🦿🇻🇳🎖🎈🧨❤️👍📺📻🇷🇺🇫🇮✊️✊️✊️✊️✊️✊️✊️✊️✊️✊️✊️
- Anonyymi00017
Käy kattoo ettei vain drone tai lennokki ole lentäny siihen antenniin! ;'D Kaikki on mahdollista. :)
- Anonyymi00018
Digita on havainnut tuhansia tv taajuuksien häirintätapauksia itärajan pinnassa.
Neuvostoaikana Tallinnan aluetta häirittiin pysyvästi.
Pasilan linkkitornissa oli erityinen lähetin ja taajuusmuunnin Tallinnaa varten.- Anonyymi00019
K - kaupan Väiskin lihatiski oli vaarallinen ohjelma, se piti häiritä.
- Anonyymi00020
Teleoperaattorit havaitsevat kyllä radiosoluverkon taajuuksien häirinnän, mutta tekevät harvoin siitä viranomaisilmoituksia, koska ne eivät johda mihinkään.
Tässä on taustalla laiskuus ja tylsäpäisyys. - Anonyymi00021
Osta kunnon antenni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131474Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2571425- 1071125
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1211071- 76746
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168701- 131635
- 52572
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala370568Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52515