Ymmärtämisen vaikeus

Vaikka artikkelin olisitkin lukenut, niin lue uudelleen. On hyvä muistuttaa välillä itselleen miksi keskustelut jehovantodistajien kanssa ovat välillä niinkin hedelmättömiä kuin ovat. On hyvä ymmärtää, että syy ei ole asiassa, vaan asian vastaanotossa ja opitussa mallissa, mallissa jossa informaatio kyllä kuullaan, mutta sitä ei ymmärretä - ei edes haluta. Ja syitä tähän allaoleva artikkeli käsittelee. Suosittelen kaikille.

Aiheesta saisi loistavan keskustelunaiheen, jos siihen uskaltaisi syventyä...



"Jehovantodistajista lähtemisen vaikeus

Kirjoittanut Freddie Karlsson, suomennos Åac Menning"

http://medlem.spray.se/aaac/2/vaikeus.html

3

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedon merkitys

      kiinnitän huomiota käytettyihin menetelmiin. tällaista asiaa ei nykytutkimuksen valossa voi käsitellä käsiteltävän asian "sisältä", siinä joutuu itse käytettävän menetelmän orjaksi , tässä tapauksessa käytetyn menetelmän , ns. yliopistoissa käytetyn psykologian , "johdattelevan suostuttelun "
      verkkoon.
      ..-1920- luvulla keksittyä menetelmää tutkivat jokin vuosi sitten usa.n ja kanadan neuronisolututkijat
      kuvasivat neuroni- eli -hermosolua silloin kun sitä ns " opetettiin". vapaaehtoistutkittaville annettiin erilaisia ehdollistavia lukuja ja sanoja, jotka eivät sinällään merkinneet mitään ,
      mutta toistettuna saivat hermosolun kasvattamaan uusia haarakkeita, jotka sisältävät opitun ehdollistavan tiedon.
      kun tiedetään , että toistettu tieto tai asia
      säilyy hermosolussa n. 7 vuotta, ei tarvitse ihmetellä, jos "opin "muutoksia tehdään, (jos tahallaan manipuloidaan)muutaman vuoden väliajoin.
      silloin siis manipuloija ei käytä uskon tai uskonnon menetelmiä kuin ohjelman puitteissa: käytetty menetelmä on filosofian perillisen, psykologian varsin etevä luomus.
      manipulaatiota on käytettävä erilaisten kokousten tai kokoontumisten puitteissa pari kertaa viikossa
      , ja lisäksi on oltava luettavaa; asiakas on "eristettävä" , silloin hermosolu ei ota vastaan "vastakkaista " informaatiota".
      ..- jo alkuseurakunta tunsi tällaisen manipulaation vaarat; kristittyjä kehotettiin "itse tutkimaan kaikki ja pitämään vain sen mikä hyvää on." siksi nämä uskontojen opetukset ovat
      kotoisin psykologian, eikä uskon menetelmiä.

    • tiedon merkitys

      -kun suomenkin esim . luterilaisen kirkon papeista on jo yli puolet entisiä psykologeja, on hämmästyttävää että "maailman suurimmaksi uskonnoksi" sanotun psykologian vaikutuksista vaietaan niin perusteellisesti. voihan olla että asiaa ei ole käsitelty; se on estetty itse kussakin uskontokunnassa ns. loputtomalla "mukapuheella."
      silti, jos ajattelee olevansa jo irronnut jonkun uskonnon -ja tai -ateismin kahleista, niin pitäisi tutkia , millä menetelmillä siellä on pidetty, tai vielä pidetään. jos elää edelleen vanhan oppinsa ikäänkuin varjossa. ei voi olettaa pääsevänsä sen orjuudesta ikinä. ei esim. pelihimokaan parane sillä että pelaa.

      • >>on hämmästyttävää että "maailman suurimmaksi uskonnoksi" sanotun psykologian vaikutuksista vaietaan niin perusteellisesti.

        Niin, jehovantodistajuuskin on jonkin sortin alkeipsykologiaa - ei mitään muuta. Mitä enemmän antaa elämäänsä tuolle lahkolle, sitä vaikeampaa on päästä siitä irti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      72
      1768
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1672
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1258
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      126
      1135
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      807
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      162
      741
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      721
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      412
      652
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      535
    Aihe