...on siis nyt seuraavan "kohu"kirjan nimi :-)
Täytyy sanoa, että ns. "tyylitaju" pitää hyvin kutinsa - aina taas seuraavaan "etappiin" saakka. Meinasi nimittäin päästä ihan pyrskähdys, kun tuo nimi jotenkin sopii tuommoiseen suomalaiseen junttilantia-tarinaan (tosin kaikki kunnia aidoille junteille, joita on eritoten pohjanmaalla - noon usiasti aika viksuja).
Komediaahan tämä... ehkäpä lopulta tragi-sellaista.
"Pääministerin morsian"...
15
694
Vastaukset
kohu juu!! Surkuhupaisa fraasi.. Ja nimikin vielä "pääministerin morsian".. Jösses.. Eikös sitä olla morsian vasta kun on kosittu/kihloissa..? Näin minä ainakin tuon morsian sananan miellän..
- Nari_Säre
...että nämä nykyajan "kohu""kaunottaret"""kin tuntuvat jotenkin, sanoisinko, ...en sano... no sanotaan "arkipäiväisemmiltä" noin nätisti, jos verrataan vaikkapa takavuosien Taabe Sliooreihin ja Hallamoihin.
Tabekin kävi sentään vielä ulkomailla välillä hakemassa lisää "mystiikkaa" hahmonsa ympärille, ihan ameriikoissa asti :-)
...ja tämä kohu edistänee seuraavaakin teatteriesitystä, vuorollaan... tässähän on jo lähes "salaliittoriakomediateorian" paikka! :-)
http://www.komediateatteriarena.fi/
Mutta ainakos emansipoitunut, itsenäinen, omillaan toimeentuleva ja "luova" naisimmeinen kirjan kirjoottaa ja markkinoi :-) ..eihän kaiken tarvitse suinkaan olla virallista..
..elämme nykyaikaa..
..eikös avomorsian liene vakiintunut maan tapa..??j.pukkila kirjoitti:
..eihän kaiken tarvitse suinkaan olla virallista..
..elämme nykyaikaa..
..eikös avomorsian liene vakiintunut maan tapa..??sitä salarakkautta, ei siitä välttämättä tiedä edes toinen osapuoli.
Minullakin heitä on ollut useita-varakkaita, kauniita ja sielukkaita mutta se ei ole johtanut mihinkään-harmi.epikuros kirjoitti:
sitä salarakkautta, ei siitä välttämättä tiedä edes toinen osapuoli.
Minullakin heitä on ollut useita-varakkaita, kauniita ja sielukkaita mutta se ei ole johtanut mihinkään-harmi...mitä ihmeen salarakkautta se on, jonka kaikki tietävät..
..onkohan suomen kielen sanojen merkitys muuttunut sitten viime näkemän..
- yksinkertainen
Suomi24:n lukijoiden "kannustamista" löytyy täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000004&conference=670&posting=22000000023268794
Vaikka on yksinkertaisenkin myönnettävä, että ehkä hieman raju lynkkausmieliala on vallalla vain siksi, että eräs nainen on menettänyt suhteellisuudentajuntansa sekä tilannetajunsa. Eikös sillä ole lapsia? Niillekään ei voi olla kovin hyvästä tällainen..
Miettii kuinka herkullinen hetki koittaa koulukiusaajan päivässä kun aamulla kouluun saapuu ministerin morsiamen lapsi... Hepsan. "Joka tahtoo näyttää olevansa järjiltään, ruvetkoon tekemään kultaa".
Chaucer 1340-1400- jorojukka-kukka
Kirjalle. Toivon, että kirja tuottaa oikein ISON kasan rahaa kirjoittajalleen. Toivon sitä todella.
- yksinkertainen
Siellä oli aamuohjelmassa haastattelu. Haastateltavana oli itse Saatana. Hyviä uutisia Saatanalla oli mm. se että Ruotsissa on ydinvoimalan työntekijä ollut kännissä. Tästä odotukset ovat jonkinlaiset seuraamuksien suhteen. Saatana kertoi myös julkaisuvaiheessa olevasta kirjasta. Häneltä kyseltiin, että tietääkö hän Kurosen kirjasta mitään. Kuulemma juuri siitä kirjasta olikin kyse. Kuronen on kuulemma Saatanan oma lapsi. Näin se arvostus heijastuu kauttaaltaan.
- jorojukka-kukka
Ja suhahti pahasti korvaan. No ehkä tälläkin viestillä oli jokin IHAN ERIKOINEN tarkoitus. :I
- yksinkertainen
jorojukka-kukka kirjoitti:
Ja suhahti pahasti korvaan. No ehkä tälläkin viestillä oli jokin IHAN ERIKOINEN tarkoitus. :I
raportti aamun radio-ohjelmasta.
- jorojukka-kukka
yksinkertainen kirjoitti:
raportti aamun radio-ohjelmasta.
Ja minä kun en kuuntele kuin korkeintaan musiikkikanavaa, harvoin sitäkään.
myös DVD!
Se voitaisiin kuvata normaali menetelmällä , mutta esim. urheilutoimitus editoisi sen hidastettuna, jolloin ohjelmasta tulisi täyspitkä versio.
Koska tuskinpa siinä mätään sanottavaa on kuten urheilussakaan.- yksinkertainen
Kuronen tekisi itse nimikkoroolinsa ja pääministeriä voisi esittää Heikki Kinnunen. Tapahtumat kuvattaisiin kuten ne on osaltaan tapahtunut: kurosen päässä. Tässä olisi se hyvä puoli, että elokuvalla olisi Kurosta hivele loppu eli häät.
Elokuvasta tulisi tietenkin jatko-osa. Mutta tässä vannotettaisiin, että enempää ei elokuvasta kuulu. Neljännen jatko-osan jälkeen siitä tehtäisiin tv-sarja. - Nari_Säre
...tai Kaurismäki-tyyliin siitä voisi tehdä ns. vähäpuheisen teatteriesityksen / elokuvankin, jossa olisi semmoisia hitaasti eteneviä kohtauksia joissa päähenkilö(t) olisivat syvissä mietteissä. Ja sitten joku pikainen panokohtaus jossain pusikossa tms. (no voi kauhia, mitä narikin rupes...)
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 60824
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111783- 46660
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla221624- 44559
- 55546
- 76533
- 22516
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k83495Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37490