Lahjasiittiöillä tehdyt hedelmöityshoidot loppuvat suurimmissa sairaaloissa ensi syksynä kokonaan. Syynä on syyskuussa voimaan tuleva lainmuutos, joka vaatii rekisteröimään sukusolujen luovuttajan henkilötiedot. Tämä on karkottanut spermanluovuttajat, uutisoi Turun Sanomat.
- Meillä ei ole yhtään rekisteröitymishaluista luovuttajaa, enkä usko, että niitä mistään yhtäkkiä ilmestyy, toteaa erikoislääkäri Antti Perheentupa Tyksin naistenklinikalta Turun Sanomissa.
Myös Hyksin tilanne on toivoton.
- Luovutushoidot loppuvat Hyksissä kokonaan, sillä Väestöliitto ei pysty toimittamaan meille hoitoihin tarvittavaa spermaa ensi syksystä alkaen, vahvistaa osaston ylilääkäri Aila Tiitinen Hyksin naistenklinikalta Turun Sanomissa.
Väestöliiton ylläpitämän, maan suurimman spermapankin reservistäkin löytyy vain muutama rekisteröitymiseen suostuva luovuttaja.
Monet yksityisklinikat ovat tähän saakka hankkineet spermansa ulkomaisista spermapankeista. Senkin saanti hankaloituu huomattavasti, sillä myös ulkomaisen sperman on täytettävän Suomen lain vaatimukset.
Eihän näin pitänyt käydä!
18
1035
Vastaukset
- hih..
Luin jostain tutkimuksesta jossa japanissa kaksi naaraspuolista rottaa oli pystynyt lisääntymään. Ette te niitä siittiöitä kohta enää tarvitse, luonto hoitaa homman. Olen aina ollut sitä mieltä että tytöt tytöille ja pojat pojille. Mies ja nainen eivät kuulu yhteen.
- kemikaaleilla
"luonto hoitaa homman"
Kuvitteletkos että ne rotat ovat ihan ilman ihmisen apua hoitaneet homman? Kyllä siinä on käytetty monenlaisia mikroteknisiä apuvälineitä ja vahvoja kemikaaleja.
ja "lisääntymään pystyminen" on ihan toinen juttu kuin elinkelpoisten jälkeläisten aikaansaaminen.
Jotkin alkeelliset sammakkoeläimet pystyvät lisääntymään luonnostaan partenogeneettisesti. - BoBo
vaan etsimään rottakumppania.
- monte1
BoBo kirjoitti:
vaan etsimään rottakumppania.
nimimerkkisi on espanjaksi??
- JukkaPekka
niin siinä vain kävi. Näinhän on käynyt monessa muussakin laissa. Ollaan hirveän hämmästyneitä vaikutuksista kun laki tulee voimaan, just tyyliin "eihän tässä näin pitänyt käydä".
Varmasti luovuttajien määrä vähenee, varsinkin jos on vielä (elatus)vastuustakin pieni riski. Savossa joku jo etsii "luovuttajia" treffipalstalta, ja tarjokkaita löytyy kuulemma satamäärin. Tosin osa ei tuota biologisen isän elatusvastuuta varmaan tiedosta tässä tapauksessa. - monte1
kaikkien miesten on rangaistuksen uhalla luovutettava kerran kuukaudessa siittiöitään pankkeihin.
luovutettaessa siittiöitä, ei saa käyttää pornografisia julkaisuja, vaan luovuttajan on käytettävä omaa mielikuvitustaan, saadakseen tyhjennysputkilonsa käyttökuntoon.
luovuttajien aivot skannataan toimituksen aikana jotta voidaan seurata luovuttajien mahdollisia naisia alistavia mielikuvia.
naisia alistavasta mielikuvista saa ankaran rangaistuksen,peniksen menetys valtiolle, jotka käytetään hyödyksi penismuseossa.
penismuseon sisäänpääsylippu on 5euroa henkilöltä. suunitteilla on myös kivesmuseo, jossa voi myös kuunnella kastraattilaulajien laulua 1euron kappale hintaan, lauluvalikoima on rajaton. matkamuistoksi, naisille on myytävänä kuivatuista kiveksistä tehdyt helistimet, hintaan 7euroa helistin. - oli..
ihan selvä, että näin tulisi käymään.
- S Rahkovitsi
Miksi homomiesten spermaa ei hyväksytä Suomessa eikä ulkomailla spermanluovutukseen. Vetoaminen HIV-virukseen on kansanryhmän syrjimistä ja myös feministisen taistelun kysymys.
- asdds
Toi sperman pakkoluovutus on hieno idea. Mahtaa hiukan eukkoja vituttaa kun mukulalla on esim. mun elinkelvottomat ja feminismin vastaiset geenit. Hajotkaa äpäröihinne.
- mutta siitäpä saivat
Niin, tuo laki puree kovimman jälkeen heteroihin, jotka nyt eivät vain syystä taikka toisesta voi saada keskenään lapsia.
Nuorten miesten sperma kun on saman artikkelin mukaan heikkenemään päin. Eli vaikka ne luovuttaisivat kuinka, ei synny mitään.
Naisparit pärjäävät kyllä, vaikka sitten menisivät Tanskassa käymään. Mutta voi heteroita... vae victis!- useimpiin
Ulkomailla alkunsa saanutta naisparin lasta käy sääliksi. Hänellä ei ole tietoa sukujuuristaan ja hänen elämänsä muodostuu onnettomaksi.
- mitään
mahdollisuutta saada niitä jäämään?
- jorojukka-kukka
No onko heteroilta johonkin Tanskaan pääsy kielletty?
Onko tarpeen, että väestö kasvaa aina ja kaikkialla?
Missä on pallomme rajat ja pellot jotka pystyvät elättämään kaikenpopulaation?
Esim. kiinassa on 20% Telluksemme väestöstä ja peltoa vain 7%.
lisäksi jos olettaa, että väestön kasvu on 2%/vuosi niin 50 vuodessa väkimäärä lähes tuplaantuu.- naisia liikaa
Tekivät lain naisten vaatimalla tavalla - ja kas tässä tulos!
- Kiito-Orava
Nyt on se hetki kun voin todeta, että 'mitäs minä sanoin'.
Noh parempi vaan. Ihmisiä on muutenkin liikaa.- monte1
ajatuksesi, sekin on yrittäjä :)
- jorojukka-kukka
Palstallakin kannatettiin nimenomaan sitä, että lapsella on oikeus tietää biologinen isänsä. Eli hyvin pitkälti hedelmöityshoitojen vastustajat vaativat luovuttajan tietojen rekisteröintiä.
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141602Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2641579- 1321206
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1251114- 83787
- 164720
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168711Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala406615- 52582
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52525