jos siihen on mahdollisus, käydä Helsingin Taidemuseossa Tennispalatsissa katsomassa surrealismin lyhyttä oppimäärää. Museossa on Israelin Museon teoksista koottu näyttely avoinna aina syyskuun 22. päivään saakka.
Vaikka esillä olevien teosten määrä on suuri, on läpileikkaus tietysti verraten suppea. Se antaa kuitenkin hyvän kuvan alkavasta surrealismista 1920-luvulla ja sen jälkeisestä kehityksestä aina meidän päviimme saakka. Kussakin näyttelyosastossa on lyhyitä mutta aivan erinomaisia tekstejä valottamassa aiheen ja töiden taustaa, ja ne kannattaa ehdottomasti lukea. Veikkaan, että useimmille tulee ahaa-elämyksiä kuten minulle.
Erityisen mielenkiintoista oli minulle havaita miten voimakkaasti 20- ja 30-luvun surrealistit ovat vaikuttaneet myöhempiin taiteilijapolviin amerikkalaisista uusexpressionisteista alkaen aina nykypäivään saakka. Esikuvia nykytaiteeseen ja -taiteilijoille, nimiä tässä mainitsematta, on näytillä niin viljalti, että perustellusti voi sanoa: ei mitään uutta auringon alla.
Tarjolla on myös enemmän kuin näyttelyteokset sisältävän näyttelyluettelon ohella muuta surrealismiaiheista, runsasti kuvitettua kirjallisuutta.
Suosittelen tutustumista jokaiselle, joka haluaa pysyä mukana taiteen kehityksessä. On aika ravistella luteet taidehistoriakäsitysten homehtuneista lipuista!!
Nyt kannattaa,
ilpittore
2
206
Vastaukset
"Suosittelen tutustumista jokaiselle, joka haluaa pysyä mukana taiteen kehityksessä. On aika ravistella luteet taidehistoriakäsitysten homehtuneista lipuista!!"
Taitaa olla tuo viimeinen kappale kirjoitettu minua ajtellen... :)sentään pidä itseään pitää jotenkin keskiössä olevana. Kirjoitan, varsinkin aloitukset, yleiseksi kannanotoksi. Jos on seurannut kirjoituksiani vuosien mittaan, on tuon sanonnan lipusta ja luteista lukenut ennenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä722104- 1291416
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321403- 1431092
- 105967
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten364893Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55704Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67674Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673