Vetoomus Vaclav Klausille Lissabonin sopimuksesta

Vääpeli Sato

Tiedotusvälineille 30.10.2009


Itsenäisyyspuolue on toimittanut Tsekin presidentille seuraavan kirjeen:

Kunnioitettava Presidentti Vaclav Klaus

Toimiessanne Tsekin tasavallan presidenttinä olette samalla puolustanut kansojen itsemääräämisoikeutta ja siten kansanvaltaa koko Euroopan unionin alueella. Itsenäisyyspuolue Suomessa on seurannut ihaillen työtänne ja rohkeuttanne. Mahdollisesti jäätte historiaan
todellisena kansanvallan puolesta taistelijana. Olemme myös huomanneet, että painostus on kovaa ja että kaikenlaisia lupauksia esitetään. Jo pitemmän aikaa EU:n jäsenenä olleella Suomella on kuitenkin lupausten ja sopimusten osalta ikäviä kokemuksia: puheet ja lupaukset eivät ole pitäneet paikkaansa käytännössä. Ikäviä yllätyksiä tulee jatkuvasti.

Tämän kirjeen ja samalla vetoomuksen tarkoitus on kuitenkin informoida Teitä Herra Presidentti eräästä heikosti tunnetusta asiasta Lissabonin sopimuksen – EU:n liittovaltiosopimuksen - hyväksymisessä.

Suomeen kuuluu nimittäin Kansainliiton johdolla aikoinaan perustettu itsehallinnollinen alue, Ahvenanmaan saarimaakunta, jolla on monia erivapauksia EU-sopimuksista. Esimerkkinä tästä on, että maakunnassa käyvillä laivoilla voidaan edelleen harjoittaa verovapaata kauppaa.

Suomen eduskunta on halunnut tulkita omaa ja EU:n lainsäädäntöä siten, että Ahvenanmaan parlamentin kielteinen päätös ei estä Suomea hyväksymästä Lissabonin sopimusta, mutta kielteinen päätös Ahvenanmaalla tarkoittaisi sitä, että Lissabonin sopimus ei siellä tulisi ainakaan kaikilta osiltaan voimaan. Eduskunnan perustuslakivaliokunnan mielestä seurauksena olisi lisäksi juridisesti hankala tilanne, mikä vaatisi jatkoneuvotteluja EU:n kanssa.

Ahvenanmaalla pelätään mm. verovapauden menettämistä ja lainsäädäntövallan liukumista Brysseliin. Monet jo tehdyt jokapäiväiseen elämään vaikuttavat yksityiskohtaiset EU:n päätökset myös ärsyttävät väestöä. Niinpä siellä nyt vaaditaan osallistumista EU:n päätöksentekoon
ja osallistumista määräysten valmistelun seurantaan. Monet vaativat myös kansanäänestystä Lissabonin sopimuksesta.

Lissabonin sopimus vaatii tullakseen hyväksytyksi Ahvenanmaan parlamentissa 2/3 määräenemmistön. Toisin sanoen 11 henkilöä voi estää ratifioinnin. Asiaa on tarkoitus käsitellä Ahvenanmaan parlamentissa marraskuun puolivälissä tänä vuonna.

Te tiedätte varsin hyvin, että Britanniassa konservatiivit ovat luvanneet kansanäänestyksen ensi keväänä Lissabonin sopimuksesta, mikäli asia on tuolloin vaalien jälkeen vielä jossain avoinna ja mikäli konservatiivit voittavat vaalit.

Ahvenanmaan kysymys pitää nyt ainakin jonkun aikaa tilannetta Suomessa epäselvänä ja toivomme, suorastaan vetoamme, että Te, Herra Presidentti, pidättäydytte allekirjoittamasta sopimusta kevääseen saakka. Onhan asia vielä joltakin osin auki myös Saksassa.

Nyt on historiallinen hetki EU-maiden kansalaisten tulevaisuuden kannalta.
Te voitte ratkaista sen demokratian eduksi.

Suomessa 29.10.2009

Itsenäisyyspuolue

Antti Pesonen Mauri Nygård
puheenjohtaja varapuheenjohtaja

0

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

        Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
        Sinkut
        135
        795
      2. Muistelen lämmöllä

        Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
        Ikävä
        48
        642
      3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

        Tiedät kyllä mistä.
        Ikävä
        70
        619
      4. Tunnistan mun rakkaan

        Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
        Ikävä
        81
        571
      5. Miten oletkin noin

        osaamaton kaikin tavoin :)
        Ikävä
        39
        529
      6. Tyrkytät ittees liian

        tasokkaille :)
        Ikävä
        46
        510
      7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

        Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
        Ikävä
        64
        489
      8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

        Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
        Ikävä
        36
        485
      9. Pakko myöntää mies

        En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
        Ikävä
        94
        472
      10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

        Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
        Ikävä
        21
        468
      11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

        Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
        Maailman menoa
        262
        456
      12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

        Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
        Suomussalmi
        37
        411
      13. Timo Vornanen.

        On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
        Maailman menoa
        25
        397
      14. Luottamus

        Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
        Ikävä
        86
        396
      15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

        Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
        Kotimaiset julkkisjuorut
        80
        395
      16. 21
        392
      17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

        En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
        Ikävä
        33
        391
      18. Mikä on ollut ihanin

        Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
        Ikävä
        13
        385
      19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

        Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
        Ikävä
        29
        374
      20. Joka ilta mietin

        sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
        Ikävä
        24
        366
      Aihe