Puliveivari Niinistö.

T

Eläkettä ei pitäisi voida saada monesta paikasta tuhansia jopa kymmeniä tuhansia. (Niinistön 7000 € eläke jota ei tarvitse.)

Pohja siihen, että palkat nousevat vain suuremmille palkkalisille palkkalisille, luotiin jo 1960-luvulla. < Keskitetyillä palkkaratkaisuilla. Niillä otettiin pois, syötiin, työntekijältä osuus tulevasta palkan korotuksesta, työnantajan maksuna eläkekassaan. Näin palkka josta eläke lasketaan, jäi tosi pieneksi.

SAK lohdutti tekstiili- ja jalkine teollisuuden työntekijöitä tulevalla eläkkeellä, nyt säästätte tulevaisuuteen ja se säästö pysyy. Näin pienituloiset maksoivat suhteellisesti suurimman osuuden tulevista eläkkeistään. Emäntien kasvattamat isäntäpiiat taipuivat hiljaa, mies makasi kotona sohvalla, koska kotityöt olivat perinteisesti vain naistenhommia ja ansaitsihan se mies enemmän.
Metalli- ja Paperityöntekijät nostivat palkkaansa pian 150 % naisvaltaisiin aloihin nähden, neuvottelupöydissä istuvat miehet.

Paperin mies nostaa nyt 2011, 2 600 €/kk eläkkeenä, palveluala sekä naisvaltainen teollisuus 800- 1350 €/kk, vaikka eläkettä olisi ansaittu samoin 30–39 vuotta.
Yhteiskunta tarjoaa ja tarvitsee, myös asiakaspalvelua, sekä omistajan voitto marginaalia rajaavia teollisuutta, johon kuuluu esimerkiksi kaikki kansalaisten pukeutuminen. = pieni palkkailen työ

Metalli ja paperi omistus/osakkaat saavat nostettua voittonsa kaupan käynnissä, rajattomille voitoille, siinä ratkaisee vain laatu, joka on hyvällä ammattitaidolla, mutta työtä on harvoille. Maailman väestöstä pieni osuus kuuluu metalli- paperi- tai elektroniikkaan valmistus alaan. http://koti.mbnet.fi/huhtama/ele/index.php?si=etu02.sis&pa

SIKSI pidän Palveluveroa hyvin perusteltuna, yhdeksi uudeksi veroksi.

Pidän myös eläkkeiden leikkausta kohtuullisena, sekä tiemaksuja

Eläkkeille yläraja, nykyisellä hinta tasolla 2 000 €/kk olisi kohtuullinen ehkä lomarahalla joka puolen kuukauden tulo, eli vuosi eläke olisi suurimmillaan 12,5 x 2 000 = 25 000 €/ vuosi.

2011 oli pienin eläke 8 244 € vuodelle, henkilölle jolla ei koskaan palkkatuloja.

4

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylmää todella

      Niinistön mainos, jossa käytetään äitiysavustuspakkausta, on HÄPEÄ.

      Vaikka niinhän ne papitkin, hyväksi käyttivät, hallussaan olevia lapsia.

      Muuten on loistava mainoskampanja.

      Tämä viimeinen ahneuden vastustaminen!?
      muistan monta ARVOPUHETTA joissa Niinistö ajoi elintarvikkeille arvonlisäveroa..

      Ei tarvitse 7 000 € /kk eläkettä?

      Mutta 1000 € tuloista otetaan veroa 12, 5% ja lopusta maksaa arvolisäveroa kaikesta mitä ostaa, etupäässä juuri ruokaan jäävä tulo kuluu...

      Sauli Niinistö mahtuu hyvin jääkairan taakse näkymättömiin.
      Saan Niinistön kasvoista aina nähdessä kylmänväreitä.

      • Kommaritykki

        eikö eläke ole kerätty tai edes ansaittu ahkerasti työtä tekemällä, tyel -maksuja ja veroja maksamalla? eläkkeestä maksetaan vielä verot. mitä se on n 7000 eurosta? valaiskaa kommarit


      • Komukkakomukkakomuki
        Kommaritykki kirjoitti:

        eikö eläke ole kerätty tai edes ansaittu ahkerasti työtä tekemällä, tyel -maksuja ja veroja maksamalla? eläkkeestä maksetaan vielä verot. mitä se on n 7000 eurosta? valaiskaa kommarit

        senkin patalaiskat kommarit, jos teen 10 tunnin työpäivän, eikö minulle kuulu enemmän palkkaa kuin sinulle joka tekee sen 8-16 ja lompsii sitten kotiin? (toki maksan paljon enemmän veroja myös kuin te, jolla sitten maksetaan monen teidänlaisten laiskureiden ja helppoheikkien lorvailut). jos kerran teen enemmän töitä, saan enemmän palkkaa ja lopulta maksan enemmän veroja, eikö minulle kuulu suurempi eläkekin kuin teille? vai?


    • siinä se

      Köyhät kyykkyyn on Niinistön lanseerama sanonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      62
      905
    2. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      704
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      79
      680
    4. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      39
      636
    5. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      631
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      87
      561
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      110
      535
    8. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      481
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      37
      475
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      71
      457
    Aihe