Jom Kippur-sota (1973) oli huijausta!

Penna Tervo

Sota on poliitikan jatketta kuten Clausewitz taisi aikoinaan mainita. Israelin ja arabimaiden välillä käydyn vuoden 1973 Jom Kippur-sodan taustojen tutkijat ovat nyt paljastaneet että sota oli alunperinkin USA:n ja hyvin pitkällä Henry Kissingerin käsialaa. Sodan tarkoituksena oli luoda Lähi-Itään uusi tilanne jossa

1. Anwar Sadatista tulee USA:n liittolainen
2. Syyria jätetään Israelin pieksettäväksi
3. Neuvostoliitto pelataan ulos arabimaailmasta
4. Nasserin luoma ns. arabisosialismi eliminoidaan
5. Voima-akselin luo USA ja siihen kuuluvat Israel, Egypti, Saudi-Arabia ja Turkki.

Kissingerin asettamat tavoitteet saavutettiin. Neuvostoliitolle paljastui hieman myöhemmin koko USA:n operaatio - mutta silloin se oli jo myöhäistä. Anwar Sadat heitti Neuvostoliiton ulos Egyptin poliittisesta keskiöstä. Vuonna 1977 arvioitiin sotilaspiireissä että Israelin sotilaallinen ylivoima on kasvanut entisestään suorastaan ekspansiaalisesti.

Vuonna 1985, 12 vuotta Jom Kippur sodan jälkeen Mihael Gorbatsov käytännössä allekirjoitti Reyjavikissa Neuvostoliiton luokkasodan antautumisasiakirjan Ronald Reaganin taputtaessa vieressä.

Suuri Isänmaallinen Sota oli päättynyt Neuvostoliiton täydelliseen tappioon.

9

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 151. ääni

      Jätäppä sotiminen palstan korkkaripojille ja keskity äänestämään Kekkosta...

    • hersalo

      minä en ole löytänyt korkkareistani ainuttakaan kippurahäntäsotaa?

    • USA verinen politiik

      Syysian terrorisointi tänään on jatkoa ja saman toistoa. Obama ja Clinton määräsivät suurlähettiläänsä paikallisten terroristien kokouksessa lupaamaan USA:n tuen. Israel varusti terroristit aseilla. Al Qaida on suoraan Washingtonin komennossa oleva USA-Saudi -akselin työkalu.

      • LaD

        Salaliittoteorioille on oma palstansa


    • kijrpaä carmle moore

      Ei kyllä ne Scud-ohjukset oli ihan tosissaan osoitettu Israeliin ja pisti nössöt itkemään Kissingeriltä että jos Egypti käyttää Scudeja niin USA vastaa ydinaseilla.

    • Sala-neuvostoliitto

      P(T)ervon Penna-poju, ei olisi kannattanut suoraan siteerata vanhaa kirjoitusta jo 35 vuoden takaa. (Jo silloin avaruusoliot olivat laatimassa salaliittoja).
      Muuten olen sitä mieltä, että samaan salaliittoon neuvosto- ja arabisosialismia vastaan osallistui myös muita henkilöitä.
      Olen varmoista lähteistä saanut tietää,että jo ennen aikaansa mm.joku B.Jeltsin oli kovasti jom-kippurassa mukana. Myöhemmin hän jo kippuroi votkun kanssa ja oli sosialistiton venäläispressa-

    • tulisipa taas

      Kippurointi, niin voitaisiin kreikkaan palauttaa armeijan diktatuuri.

    • niiimpäniiin

      Noihan oli sodan seurauksia, ei se tavoitteita.

      Egypti oli vähällä voittaa sodan, sillä Israel päästiin yllättämään suezilla, mutta muut arabimaat eli Syyria ei pystyneet ihan samaan.

      No Egypti sai kumminkin siedettävän aselevon, Syyria menetti Golanin.

      Se että Egypti päätti jättää aseostonsa neukuille maksamatta, oli varsin loogista, velkaa oli perkeleesti eikä noilla neukkuaseilla sitten sodassa teheny mitään.

      Arabien voima-akseli, jos semmosta termiä haluaa käyttää, on ensisijaisesti suunnattu Irania ja Turkkia vastaan, tällä hetkellä se on hajalla, kun Irak meni munimaan omat sotansa.

      • Grammar?

        Etkö voisi muuttaa nimimerkkisi kieliopillisesti oikeaan asuun? Sen pitäisi olla 'niinpäniin'.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      75
      2326
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      50
      2229
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2035
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1811
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      86
      1261
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      74
      1153
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      302
      1043
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      324
      980
    9. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      100
      943
    10. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      65
      906
    Aihe