Suomen epäonnistunut kotouttaminen!

Suomi on alkanut kotouttaa maahanmuuttajat suomeksi. Suurin osa heistä asuu paikkakunnilla, jossa toimii yhteiskunnan kustantama ruotsin kielinen koulu.
Olisi erittäi suositeltavaa, että Suomeen ei muodostu maahanmuttajille kielellinen vankila.
Ruotsiin on kotoutunut surempi määrä mahanmttajillemme heidän kansalais- ja uskonveljien suuremmat keskittymät. Ruotsiksi kotouttaminen mahdollistaa heidän yhteydenpidon ja myöskin helpommin valita asuinpaikkansa. Suomeen tullut maahanmuttaja ei välttämättä halua tänne jäädä. Vähemmistöjen etujen valvonta olisi myös helpompaa, jos he kaikki olisivat samoissa tiloissa. Koululaitoksen on vaikea järjestää uskonnon opetusta, jos oppilaat ovat hajalaan.

Suomalaisten ei pidä hyväksyä perussuomalaisten nuivaa suhtautumista kotoutukseen.
Suomella on varaa tarjota erinomainen kotoutus ruotsiksi. Nykyinen käytäntö ei poista työttömyyttä edes toisen polven maahanmuttajilta. Samoin romanit kärsivät työtömyydestä.
Ruotsin kielisissä kouluissa opiskelleet ovat täystyöllistettyjä, ja heillä on loistavat jatko-opiskelumahdollisuudet.

Helsingissä käytännön voivat aloittaa Kokoomus, Vihreät, Vasemmisto, SDP yhteisellä päätöksellä.
Perussuomalaisilla ja Kepulla ei ole kaupungissa valtaa. Mikseivät nämä puolueet toimi?

3

131

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Inte går det, att tag flyktningar till svenskaskolor!

    • paskaaaaaa

      Pitääkö tänne kirjoittaa kun reppanoiden RKP-palstalle ei voi?

    • Suomessa on toisen kansalliskielen opiskelua rajoitettu myös alkuperäisväestöltä.
      Suomessa on peruskoulussa pakollista, mutta myös mahdollista opiskella ruotsia hyvin rajoitetusti. Näin pidetään koululaiset ulkona jatko-opinnoista ruotsiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      61
      1907
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      26
      1492
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1082
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      830
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      783
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      599
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      28
      591
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      533
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      528
    10. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      105
      470
    Aihe