"Ei vähentänyt työttömyyttä juuri ollenkaan".
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/766453-aktiivimallista-karuja-huomioita-ei-vahentanyt-tyottomyytta-juuri-ollenkaan
Aktiivimalli ja koeajan pidentäminen eivät ole vähentäneet työttömyyttä juuri ollenkaan, selviää tuoreesta Sosiaalibarometristä.
Barometrissä kantansa antoivat sote-johtajat ja työ- ja elinkeinotoimistojen johto eri puolilta Suomea.
– Erityistä näissä Sosiaalibarometrin tuloksissa on, että kaikki vastaajaryhmät ovat harvinaisen yksimielisiä parhaista ja huonoimmista keinoista työttömyyden vähentämiseksi, toteaa Suomen sosiaali ja terveys ry:n Sosiaalibarometrista vastaava tutkija Anne Eronen.
Aktiivimallista karuja huomioita
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Lisää pakolaisia meillä on työvoimapula.
- Anonyymi
Aktiivimalli leikkasi niiltä, joilla menee muutenkin huonosti, eikä työpaikkkoja edes ole tarjolla.
Toivottavasti Lindström nyt itse on aktiivinen. Jos ei ole vielä töitä löytynyt, niin tuet leikkuriin. - Anonyymi
Ei hätää, jos Persut pääsee hallitukseen, seuraa aktiivimalli kakkonen, jossa hoidetaana loppuun se, mikä Sipilän hallitukselta jäi kesken.
- Anonyymi
Aktiivimalli on yleisellä tasolla helvetin huono, mutta aktiivimallilla on silti ymmärrettävä tarkoitus. Tälläkin palstalla on riehunut isänmaallisia öyhöttäjiä jotka ovat julistaneet etteivät mene töihin eivätkä maksa "matujen" ylläpitoa veroja maksamalla. Nämä HC-työttömät kansallismieliset siat joilla ei ole mitään halua mennä töihin voidaan pakottaa joko työelämään tai äärimmäiseen köyhyyteen nimenomaan aktiivimallilla. Toinen ratkaisu olisi purkaa aktiivimalli ja lähettää kansallismieliset pakkotyöleireille ilman minkäänlaista pakenemismahdollisuutta koskaan kunnes ovat kasvaneet työelämän vaatimiin terveisiin arvoihin. Suomesta puuttuu toistaiseksi FEMA-leirien kaltainen järjestelmä jolla kansallismieliset voitaisiin sulkea onnistuneesti yhteiskunnan ulkopuolelle oppimaan työelämää.
- Anonyymi
Köyhien kiusaamista koko malli...
- Anonyymi
Noin puhuin minäkinmielipiteineni ennen kuin sipilänleikkauslinja vei duu ipaikkani.
Firma meni konkkaan.
Myytiin ulkomaile veroparatiisiin vakuuskuorissa - Anonyymi
Uusliberaalien maailmankuvan mukaan työttömyys johtuu pääasiassa siitä, että työttömät eivät vain halua töihin. Toinen näkökulma on, että työttömyys johtuu etupäässä siitä, että työttömät eivät saa töitä.
Sekä perustulokokeilu että "aktiivimalli" osoittavat että uusliberaalit ovat väärässä. Ihmiset työllistyvät jos saavat töitä. Se, että he saavat perustuloa, jolloin heidän ei "tarvitse" etsiä työtä ei vähennä työllistymistä, eikä "aktiivimalli" eli työttömien epätoivon kasvattaminen tukia leikkaamalla lisää työllistymistä. Olen valittanut kaikista noista aktiivimallin mukaisista työmarkkinatuen alentamisista ja jos aktiivimalli puretaan ennen kun ne valitukset jotka on nyt sosiaaliasiain muutoksenhakulautakunnassa ehtivät vakuutusoikeuteen. Kun lievemmän lain mukaan pitäisi mennä ja ei ole enää lakia jonka perusteella nuo leikkaukset on aikoinaan tehty niin silloin pitäisi nuo valitukset hyväksyä. Vakuutusoikeuden riippumattomuus tai pikemminkin sen puute on yleisessä tiedossa, samoin muutoksenhakulautakunnan maine hylkäysautomaattina. Kaiken lisäksi kaikissa noissa Kelan päätöksissä on muotovirhe ja ne pitäisi palauttaa takaisin Kelalle mutta olen todella hämmästynyt jos niin käy. Tuo muotovirhe on kaikissa niissä sadoissa tuhansissa päätöksissä jotka Kela on tehnyt ja se on kyllä selvä puute kun siitä on erittäin selvästi hallintolain 7:44§:ssä sanottu mutta Kela kiistää virheen valehtelemalla puutaheinää.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15264249/kelan-virheellinen-ja-puutteellinen-paatos
Aktiivimallin innoittamana tein valituksen 21,5-kertoimen käytöstä toimeentulotuessa ja Kela-raukka sai "pataan" hallinto-oikeudessa. Nuo aktiivimallin leikkauset on Kela maksanut toimeentulotukena eli n. 450 € ja Kela joutui maksamaan tuosta laittomasta 21,5-kertoimen käytöstä 409,58€. Jos vielä nuo valitukset hyväksytään niin rahan tuloa ei voi estää. Varsin hyvin olen tienannut tuolla aktiivimallilla joka tapauksessa. Silti vastustan aktiivimallia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15157980/oikaisuvaatimus-215-kertoimen-kaytosta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15551942/hallinto-oikeuden-paatos-215-kertoimen-kaytosta
En ole enää lekiikki-iässä (62 v) joten en lähde leikkimään noiden aktiivimallin touhujen kanssa, töihin ei enää pääse minnekkään mutta pääsen eläketuelle lokakuun alusta mistä olen sinisille kiitollinen, en kuitenkaan niin kiitollinen että olisin äänestänyt heitä.- Anonyymi
Aina yhtä hupaisa hyvävelimedia ei puhu ikinä työttömyyden todellisesta syystä. Työttömyys on kolmikannan tulonjakokeino. Kun osa työikäisistä pannaan kortistoon olemattomalle korvaukselle, palkkaeliitille on varaa maksaa yli keskiansion. Töissä olevat etujärjestöjen edustajat päättävät työttömien määrän ja kohtalon tuponeuvotteluissaan, missä työttömillä ei ole edustajaa. Tämä on sukupolvesta toiseen jatkuvaa järjestelmällistä ison kansanosan sortamista, demokratiaa vahvemman oikeudella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 863028
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232752Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1092354- 401734
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2421581- 321547
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt411505- 281300
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201266- 951181