Uusia maksuja EU:lle!

Anonyymi

Suomen on tarkoitus alkaa pian maksaa EU:lle 80 senttiä jokaisesta kilosta kierrättämätöntä muovia.

Muovimaksu on ensimmäinen EU:n uusi oma tulonlähde, josta jäsenmaat ovat saavuttaneet yksimielisyyden.

Mutta se ei vielä riitä. Komissio haluaa, että EU löytää lähivuosina lisää uusia, omia tulonlähteitä rahoittamaan koronaelvytystä ja muita menoja.

EU:n tulonlähteet tällä hetkellä
EU-maiden jäsenmaksut: yli 70 prosenttia
ALV:n perustuvat kansalliset maksut: noin 10 prosenttia
"Perinteiset" omat varat, kuten tullit ja maatalousmaksut: noin 10 prosenttia
Muut maksut: alle 10 prosenttia
Lähde: Euroopan parlamentti

Komissio onkin jo ehdottanut, että päästökauppaa laajennetaan ja viidennes sen tuotoista ohjataan EU:lle.

Ensi vuoden alussa se esittää myös esimerkiksi hiilen rajamaksua EU:n ulkopuolelta tuleville, saastuttaville tuotteille ja digiveroa alustatalouden jäteille, kuten Googlelle ja Facebookille.

Muutos on suuri, koska tällä hetkellä EU:n tulot koostuvat pitkälti EU-maiden jäsenmaksuista. Niiden osuus on kolminkertaistunut kahdessakymmenessä vuodessa.

Komissio on arvioinut, että pelkästään muovimaksulla, päästökaupan laajentamisella ja yhteisöveron uudistuksilla voitaisiin kattaa jopa 12 prosenttia EU:n budjetista ja saada tuloja 22 miljardia euroa vuodessa.

12

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rahaa tarvitaan, mutta myös uusia keinoja sen hankkimiseen ilman, että EU-kansalaiset ja valtiot kokevat joutuvansa liikaa maksaviksi.

      • Anonyymi

        Olisiko se EU vero edelleen parempi kohdistaa muovien valmistajille kuin niiden käyttäjille ?
        Vai miksi haitallisen valmistuksen ja tuotannon rajoitteminen on niin vaikeaa tai siihen on haluttomuutta tarttua ?

        Sähköautokin lienee EU:n ainoa ympäristöhanke liikenteeseen liittyen, mutta miten ekologinen se oikeasti on ?
        Ei kai ympäristöystävällisyys ole sitä että valmistuksen ja tuotannon päästöt ovat jossain 8000km päässä, mutta se käyttö onkin sitten jo ongelmatonta ja haitatonta.

        Ei ole oikein perusteltuna miksi sähköauto esimerkkinä on erityisen ekologinen lainkaan, se on enemmän katseen kääntämistä tosiasioista pois ja laittamalla ne laput silmille.

        Jos elinkaari-ajattelu ja kokonaistarkastelu söhköautojen ainutkertaisesta erinomaisuudesta julkaistaisiin todellisena, tilanne voisi olla hyvin erilainen mitä nykyisin nämä ilmastovaikutukset edellyttävät.
        Mistä em. dokumentti löytyisi ?


    • Tämä on tavallaan varsin hyvä idea. Verotetaan sitä, mistä pitäisi luopua. Huonona puolena, mitä paremmin ihmiset käyttäytyvät, sitä vähemmän veroja kertyy...

    • Anonyymi

      Pohjimmaltaan vero on vero vaikka voissa paistais.

    • Anonyymi

      Vero naamioidaan muuksi.

    • Anonyymi

      Jokatapauksessa maksamme eu:lle lisää tavalla tai toisella.

    • ...ja lainanottopakko vain pahenee. Tämä on yksi keino, jolla EU liimaa jäsenmaita itseensä, jolla taas turvaa valtansa ja olemassaolonsa.

      • Anonyymi

        Tämähän juuri vähentää painetta jäsenmaksun korotuksiin ja uusiin lainoihin.

        EU-vihaajia voi moittia monestakin syystä,mutta ei koskaan nopeasta ymmärryksestä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tämähän juuri vähentää painetta jäsenmaksun korotuksiin ja uusiin lainoihin.

        EU-vihaajia voi moittia monestakin syystä,mutta ei koskaan nopeasta ymmärryksestä.

        EU-palvojaa voi moittia perustellusti lukemisen ymmärtämisen puutteesta. Siksi juuri tuollaisia randomeja mielivaltaisia möläytyksiä teikäläisiltä on nähty tuon tuosta ja tullaan näkemään vastaisuudessakin.


      • Anonyymi
        OtaBanaaniJaRauhotu kirjoitti:

        EU-palvojaa voi moittia perustellusti lukemisen ymmärtämisen puutteesta. Siksi juuri tuollaisia randomeja mielivaltaisia möläytyksiä teikäläisiltä on nähty tuon tuosta ja tullaan näkemään vastaisuudessakin.

        EU-Vihaaja! sinun takiasi otan taas 1 olutta en jaksa teitä enää


    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7528
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1050
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      933
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      901
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      652
    Aihe