Tyhjänpantti

DNA++

Dokumentissa joka käsitteli eliöiden DNA:ta väitettiin että ihmisen DNA:sta olisi vain noin 20% aktiivisia !, mitä tietoa sitten noissa lopussa 80% on ?, löytyykö sieltä se apinan piirustuskin, onhan meillä vielä muistona se häntäluu.

10

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viime aikoina

      tehdyt, oletettuihin "lähisukulaisiimme" kohdistetut geneettiset tutkimukset ovat tuottaneet yllättäviä tuloksia. Mm. erään länsiafrikkalaisen simpanssiryhmän geneettisen vaihtelevuuden todettiin olevan kaksinkertainen verrattuna koko ihmiskunnan 6 miljardiin ihmiseen. Nämä 55 simpanssia erosivat geneettisesti toisistaan enemmän kuin yksikään ihminen kaikista muista maailman ihmisistä! Evoluutiobiologi Pascal Gagnaeux'n (San Diego -yliopisto) mukaan geneettisen vaihtelevuutemme pitäisi olla vähintään yhtä suuri kuin apinoiden. Se ei ole kuitenkaan lähelläkään sitä. Tämä täysin odottamaton havainto osoittaa, että ihminen on ollut sukupuuton partaalla lähimenneisyydessä.

      • jb

        vaan vedenpaisumuksen aikaan Nooan arkin laidan partaalla sateenkaarta ihailemassa.


      • Kyseessä on pullonkaulailmiö. Taaskaan en muista lähdettä, mutta muuntelu eri afrikkalaisten välillä on suurempaa kuin muiden ihmisten. Eli esimerkiksi suomalainen ja mongolialainen on läheisempää sukua keskenään kuin vaikkapa angolalainen ja tansanialainen. Jos joku tietää asiasta enemmän, saa täydentää...


      • jb kirjoitti:

        vaan vedenpaisumuksen aikaan Nooan arkin laidan partaalla sateenkaarta ihailemassa.

        Jaa että kuinkans monta simpanssia sitte siä M/S nooan arkki-aluksessa sitte olikaan, kun niissä se muuntelu on huomattavasti laajempaa kuin sapienssilla?


    • jb

      kutsuttu aines on vain tuntematonta ja tutkimatonta aluetta. silloin tällöin tilke-DNA:stakin löytyy joitain toimintoa jolloin se osa vain siirretään tuonne aktiivisten osastoon. Mutta tutkimus jatkuu, ja ehkä jonain päivänä kaikki tilke-DNA:n salat tulevat julki.

      Evokit tosin tuppaavat aina tyrkyttämään evoluuttista jäämä joka ainoaan asiaan mitä eivät ymmärrä.

      Häntäluu on ihmiselle välttämätön suojaamaan arkoja sisuskalujamme, esim istuessamme epämukavan kiven päällä vaellusreitin varrella.

      • evokki

        Jännästi kuitenkin tästä roska/tilke DNA:sta voidaan poistaa jopa miljoonia emäspareja ilman, että se vaikuttaisi mitenkään yksilön elämään. Jos kaikki olisi tarpeellista niin luulisi, että poistaminen aiheuttaisi jotain tai näkyisi jotenkin :P

        Toki sieltä on löydetty näitä hyppiviä geenejä sun muuta mitä on havaittu sittenkin tarpeelliseksi. Kaikki siellä ei kuitenkaan varmasti ole tarpeellista.

        Häntäluulle on toki helppo keksiä tuo kyseinen selitys, mutta sille umpisuolelle en itse keksi selitystä evoluutioteorian ulkopuolelta, vaikka miten vaaleanpunaiset kreationismilasit päässä asiaa tarkastelisin.



    • Tutkijat vertailivat

      1070 nuleotidiparia sisältäviä DNA-jaksoja, joita otettiin apinoilta, simpansseilta, ihmisiltä ja lisäksi neanderthalilaisen luista. Tulokset olivat hyvin vakuuttavat; ihmisen perimässä oli vähiten eroja. "Esi-isämme menettivät paljon alkuperäisestä muuntumiskyvystään", totesi ihmisen evoluution asiantuntija, prof. Bernard Wood (George Washintonin yliopisto). "Kertyneen geneettisen variaation määrä ei ole läheskään yhteensopiva lajikohtaisen ajan kanssa. Tämä merkitsee, että nyt täytyy nostaa esiin hypoteesi tapahtumasta, joka pyyhkäisi pois valtaosan geneettisestä variaatiostamme."
      Tutkijat päätyivät siihen, että menneisyydessä on ollut jokin tuntematon tapahtuma, joka hävitti lähes kaikki ihmiset. Sopiva ehdokas sellaiseksi olisi tietenkin maailmanlaajuinen vedenpaisumus.

      • Apo-Calypso

        Ja, milloin tuo massatuho tapahtuikaan Bernard Woodin mielestä? n. 4500 vuotta sitten?

        Vai onko jälleen kyse valehtelevasta talibanista, kuten satoja, ellei jo tuhansia kertoja aikaisemminkin?


      • >>Tutkijat päätyivät siihen, että menneisyydessä on ollut jokin tuntematon tapahtuma, joka hävitti lähes kaikki ihmiset. Sopiva ehdokas sellaiseksi olisi tietenkin maailmanlaajuinen vedenpaisumus.  


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      681
      2583
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1286
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1168
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      12
      1125
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      965
    6. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      40
      942
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      104
      935
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      101
      883
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      769
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      751
    Aihe