Asuiko Suomessa Neandertalilaisia n. 50 000 vuotta sitten

Anonyymi-ap

Löytyykö asiasta raudanlujaa tieteellistä näyttöä?

25

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asui Karijoen Susiluolassa.

    • Anonyymi

      Evoluutio on ihan totta. Siitä on myös rautaiset näytöt.

      • Anonyymi

        Eihän siitä ole kuin pienen pieni tovi, kun Israelissa kaivaukset Motzan kaupungin lähellä paljastivat 9000 vuotta vanhaa asutusta ja nourimaa-houreuskovaiset tahattomasti myönsivät olevansa pihalla kuin lumiukot. :)

        -----


        Evolutionary Creationism: A Christadelphian Perspective -blogi

        "When YECs share Israel-related archaeology news without recognising how it undermines their worldview"

        (YEC on siis lyhennys sanasta "young-earth creationist" eli nuorimaa-kreationisti.)

        https://christadelphianevolution.blogspot.com/2019/08/when-yecs-share-israel-related.html

        Netti-arkistoituna:

        https://web.archive.org/web/20240205213340/https://christadelphianevolution.blogspot.com/2019/08/when-yecs-share-israel-related.html

        ----

        Viitattu myös ketjussa "Denialistit, retoriikka, taktiikat ja erot oikeista epäilijöistä/skeptikoista"


        https://keskustelu.suomi24.fi/t/16106068/denialistit-retoriikka-taktiikat-ja-erot-oikeista-epailijoistaskeptikoista#comment-100240901


        P.S. Tämähän kaikki Roman Dmowski -fanittajaa harmittaa, joka näkee niitä evolutionisti-ateisti-empiriomonisti-materialisti-salaliittoja kaikkialla. Jos luet tätä, Dmowski-fanittaja, kerro toki lisää kuinka Putin ei ole oikea skotti- ei kun anteeksi, oikea esimerkki kristillisestä kansallismielisyydestä. ;)

        -Vertigo


    • Anonyymi

      Ei asunut.
      Suomi oli vielä mannerjäätikön peittämä.
      Neandertalilaiset elivät lämpimämmissä oloissa nykyisessä keski-ja eteläEuroopassa.

      • Anonyymi

        Niin todennäköisesti.


      • Anonyymi

        Tarkempaa sitaattia tarvitaan. Citation needed.


      • Anonyymi

        Parkanossa ja kihniössä asuu vieläkin...


    • Anonyymi

      Jääkausi päättyi alueellamme 10000- 11000 vuotta sitten, 50000 vuotta sitten se oli vasta muodostumassa.
      Ei ole löytynyt merkkejä siitä, että jääpeitteen alueella olisi asuttu ENNEN Veiksel- kautta mutta onhan jääkausi voinut myllätä kaikki jäljet piiloon jos ihmisiä olisikin ollut, siis täyttä varmuutta ei ole.

      • Anonyymi

        viimeisin jääkausi alkoi jo noin vajaat pari miljoonaa vuotta sitten...


    • Anonyymi

      Vasemmisto on vankkumaton todiste Neadrtalin ihmisestä.

      • Anonyymi

        Persut ovat todiste neandertalilaisista.


      • Anonyymi

        Korjaus: Oikeisto on vankkumaton todiste Neadrtalin (sic) ihmisestä.


    • Anonyymi

      Raudanlujaa näyttöä ei tietenkään ole,mutta kivikovaa näyttöä löytyy!

    • Anonyymi

      "Jääkausi päättyi alueellamme 10000- 11000 vuotta sitten, 50000 vuotta sitten se oli vasta muodostumassa."
      Mitään jääkautta ei ole ollut, kukaan ei ole sitä nähnyt. Suomen harjut ovat valtavien vesihyökyaaltojen muodostamia.

    • Anonyymi

      Asuu edelleen. Lentoasemien lähtöporteilla Euroopasta Suomeen sen kyllä hyvin näkee.

    • Anonyymi

      Jääkausi alkoi jo noin 117 000 vuotta sitten ja päättyi Suomen kohdalla noin 10 000 vuotta sitten mannerjäätikön sulettua.

    • Anonyymi

      Ei niitä näin pohjoisessa ollut. Pohjoisimmat neandertal-populaatiot olivat jossain Etelä-Saksassa. Suurin osa eli nykyisen Välimeren rannikoilla ja Lähi-idässä, jonkin verran Keski-Aasiassa.

      Ja missä ne täällä olisivat edes asuneet, kun Suomi oli mannerjäätikön alla ja sen jälkeen vedenpohjaa aina jonnekin 8000 eaa asti?

      • Anonyymi

        "Ja missä ne täällä olisivat edes asuneet, kun Suomi oli mannerjäätikön alla ja sen jälkeen vedenpohjaa aina jonnekin 8000 eaa asti?"

        Mannerjäätikön tilanne ei sinänsä ollut kaikki tai ei mitään -tyylinen. Viimeisen jäätiköitymisen aikana oli useita lämpimiä - kutakuinkin - välikausia, jotka ovat saattaneet kestää jopa muutamia tuhansia vuosia ja mahdollisesti jotkut alueet esim. nykyistä Itä-Lappia ovat voineet tilapäisesti olla osittain tai kokonaan jäättömiä. Se ei välttämättä tarkoita tietenkään paljoa ja mannerjäätikön reuna-alueet olisivat todennäköisesti olleet varsin haastavaa elinaluetta kaikille kuviteltavissa oleville populaatioille.

        ///MeAgaln


    • Anonyymi

      Miksi kukaan olisi lähtenyt talsimaan kauas pohjoiseen mannerjäätikön reuna-alueille, kun kelvollisempia alueita oli etelämpänä.

    • Anonyymi

      "Asuiko Suomessa Neandertalilaisia n. 50 000 vuotta sitten"

      En tiedä, mutta nykyään asuu, nyt niitä vaan kutsutaan viher-vasemmistolaisiksi.

    • Asuiko ne mannerjään alla vai sen päällä?

      • Anonyymi

        Mitään mannerjäätä ei ole ollut.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3441
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2816
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2620
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2321
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2043
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      155
      1697
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1495
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1338
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1293
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1174
    Aihe