pahimmat pahikset?

MarkiisiDeFuckingÅmÅl

Ketkä on olleet pelottavia tai witttumaisia näyttelijöistä?

Tässä mun:

1.Sheila Keith (Frightmare, House of Whipcord)
2.Reggie Nalder (L'Uccello dalle Piume di Cristallo, Mark of the Devil, The Man Who Knew Too Much)
3. Giovanni Lombardo Radice (Cannibal Ferox, City of the Living Dead)

No en nyt muista enempää... laittakaa te lisää! :D

15

1887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä pari:

      Rutger Hauer (Blade Runner ja Liftari)

      David A. Hess (Last House on the Left, The House on the Edge of the Park ja Hitch Hike)

      Michael Rooker (Henry Lee Lucas)

      Christopher Lee (Dracula)

    • Retku

      Dennis Hopper blue velvetissä ja kotimaisista Jussi Lampi jäätyneessä enkelissä.

      • JOSAA

        JUSSI LAMPI VARES JÄÄTYNYT ENKELI
        JASKA NIKOLSSONI JOKERI BATMAN
        ROBERT DE NIRO HENRY HILL MAFIAVELJET
        TELLY SAVALAS ERNST STAVRO BLOFELD


      • ...noir
        JOSAA kirjoitti:

        JUSSI LAMPI VARES JÄÄTYNYT ENKELI
        JASKA NIKOLSSONI JOKERI BATMAN
        ROBERT DE NIRO HENRY HILL MAFIAVELJET
        TELLY SAVALAS ERNST STAVRO BLOFELD

        ... ei tietenkään ollut de niro


    • tämä aihe näyttää nousevan säännöllisen epäsäännöllisesti esille täällä. ja mikä ettei, elokuvien pahiksethan ovat aina moniulotteisempia ja "hauskempia" kuin hyvikset.

      olen itse asiassa miettinyt jonkin verran tällä kertaa, miten vastaisin asiaan. lähteäkö luettelemaan taas niitä perinteisiä (thulsa doom, kurgan, etc.), vaiko miettiäkö pahista joka ei ole ns. cool pahis. vaan yksinkertaisesti niin ttumainen hahmo, että sitä oikein toivoo kyseisen hahmon kohtaavan brutaalin lopun. siis sellainen kuin
      william fichtnerin hahmo roger van zant heatissa. van zanthan ei ole niitä kaikkein mieleenpainuvimpia pahiksia, mutta oli niin bitch hahmo, että sormet oikein kutisivat kun toivoi de niron lopettavan van zantin hengittämisharrastuksen. kun taas jonkun thulsa doominhan tavallaan toivoo murskaavansa vihollistensa kallot ja juomaan näiden veren. sitä normaalia päivärutiinia.
      mutta ei, mennään edelleen sillä hyvällä pahis-linjalla. ja nyt kun seuraava elokuva alkaa olla hyvinkin ajankohtainen, niin aivan loistava pahis on transformersien megatron.
      ja megatronhan
      "is a being of pure evil."
      paljon asiassa auttoi frank welkerin äänityöskentely. sillä megatronin ulkoasu ei kaikkein pelottavin ollut. mutta kun megatron muuttui galvatroniksi, niin sitten sekä ääni ja ulkoasu oli pure evilia. niin ja aikoihan megatron/galvatron imuttaa maapallon energiavarannot, orjuuttaa ihmiskunnan ja deletoida autobotit. kyllähän sillä jo pahiksen maineen saa.
      "exterminate!"

      • Max T W

        "william fichtnerin hahmo roger van zant heatissa. van zanthan ei ole niitä kaikkein mieleenpainuvimpia pahiksia, mutta oli niin bitch hahmo, että sormet oikein kutisivat kun toivoi de niron lopettavan van zantin hengittämisharrastuksen"

        Outoa. Minulle hahmosta jäi vähän surkimuksen kuva, sen sijaan De Niron tappaessa Waingron, tunsin häpeämätöntä tyydytystä.


    • pxä

      Jepjep, tuttu keskustelunaihe on tämä. Omat suosikkiroistoni menevät tällä hetkellä kutakuinkin näin.

      1. Alan Rickman ekassa Die Hardissa
      2. Alan Rickman Robin Hoodin Sheriffinä
      3. Halloweenin Michael Meyers
      4. Alien
      5. Tappajahai
      6. Kauhun Kilometrien rekkakuski
      7. Schwarzenegger Terminaattorina
      8. Robert Patrick Terminaattorina
      9. Willem Dafoe Vihreänä menninkäisenä
      10. Robert De Niro Angel Heartissa

      Kunniamaininta Ralph Fiennesille Punaisessa Lohikäärmeessä, sekä Anthony Hopkinsille että Brian Coxille omista Hannibal Lecter -tulkinnoistaan.

      Huomauttaisin lopuksi että pahiksen "onnistuneisuus" ei todellakaan aina ole kiinni näyttelijänsä lahjakkuudesta vaan myös käsikirjoituksellisista ratkaisuista.

    • The Wolf

      on jo kertaalleen mainittu Frank Booth eli Dennis Hopper Blue Velvetissä. Kiehtova ja karmiva hahmo samanaikaisesti.

      • Retku

        että sitä saa jopa nauraa.Mami mami beibe wants ty faaak!


    • Erkkan kaveri Spip

      Näyttelijät kuten

      Willem Dafoe
      Christopher Walken
      Eric Roberts ja
      Rutger Hauer

      ovat monessa leffassa näytteleet pahista onnistuneesti.

      • Max T W

        Willem Dafoe Eric Mastersina...lähes ylittämätön paskiainen.


    • JohanLewis

      tässä muutama:

      Vincent Price
      Boris Karloff
      Anthony Hopkins
      José Mojica Marins
      Gunnar Hansen

    • ...

      Tässä mun suosikit. En lähteny rooleja erottelemaan vaan pysyn näyttelijöissä.

      Christopher Lee: Kaikkien pahisten isosetä, näytellyt pahista monen monta kertaa ja onnistuu tuomaan karmivuutta rooliin kuin rooliin.

      Christopher Walken: Mies on kuin luotu pahikseksi, vaikka olisi ns. hyviksen roolissa, nostattaa silti karvat pystyyn (esim. Klik! [huono esimerkki mutta menköön])

      Jack Nicholson: Kuuluu samaan sarjaan kuin Walken. Jacky-boy on kuitenkin muutamaa astetta karmivampi kuin Walken. Vaikka onnistuu hyviksenä myös hyvin, pahiksena hän todella loistaa.

      Michael Madsen: Gangsteri -pahikseksi tämä mies on ideaali. Ei tosin kanna elokuvan johtavana tähtenä, mutta onnistuu pahiksen roolissa.

      Christian Bale: Oman suosikkilistani "junnu" on omaan silmään nautittavaa katseltavaa pahiksena, ei tosin onnistu yhtä hyvin hyviksenä. Sitäpaitsi Bale on todella pelottavan näköinen!

    • Doug Bradley

      Omat suosikit:

      Hellraiser leffojen: Pinhead. (Doug Bradley) Siinä on pahiksien pahis. En haluais kohdata kadulla. Koukut ja sun muut... eeek. :S

      Jack Nicholson Hohdossa.
      Hannibal Lecter (Anthony Hopkins)

    • lars von bannaukkel

      joskus 70-luvulla näin ekan kerran "Komissario Palmun Erehdys"- elokuvan. Siinä syyllinen on Saara Ranin, joka oikeassa elämässä on Matti Raninin äiti. Nii siitä elokuvasta. Saara Ranin oli mun mielstä tosi pelottava. oikeesti. Toinen pelottava oli Elm Street osa 1, muut osat oli lapselisia ja tyhmiä. Kolmantena Tappava ase 2 tai 3 kun ne rasistit kuljetti väärää rahaa, ja niiden päällikkö sanoo elokuvan lopussa "Diplomaattinen koskemattomuus, et sinä voi minua tappaa" ja sit joku huusi nainen huusi elokuva teatterissa "Tapa se paskiainen". loppu elokuva menipilalle, kun kaikki nauroi niin perkeleesti

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      293
      46052
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      53
      11514
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      243
      11110
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      53
      9922
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      94
      8729
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      302
      6818
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      13
      3867
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      4
      3585
    9. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3460
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      8
      3379
    Aihe