Katsoin tässä just dvd-hyllyssäni pitkään pyörineen leffan "Rosemaryn painajainen", ja loppu oli vähintäänkin yllättävä, ainakin minulle. Olen katsonut lähinnä sellaisia elokuvia joissa on ainakin yksi "hyvä" tyyppi ja kaikki pahat kuolevat lopussa viimeistään. Kauhuleffat eivät kuulu suosikkeihini, ja teinikauhu pitäisi kieltää lailla :D
Haluaisin kirjoittaa uudestaan lopun tähän elokuvaan vaikka kieltämättä se on mieleenpainuva ja vaikuttava. Klassikkoleffa ja Polanskin läpimurto kai.
No, se mitä olisi pitänyt tapahtua tietenkin olisi ollut se että Rosemary olisi tappanut "saatanan lapsen" ja "noidat" olisivat syöksähtäneet helvettiin rosemaryn aviomies mukanaan. Lopuksi tietenkin se pahuuden talo olisi romahtanut ja rousmäry olisi paennut vaikka viime tingassa.. Eihän se leffa olisi klassikko ilman sitä loppua, mutta muuttaisin sen silti. En ihan heti kyllä katso uudestaan tätä, mutta en taida myyntiinkään pistää.
Kyllä onnellinen loppu tai edes avoin loppu on enemmän mieleeni. En tykännyt preivhartin lopusta myöskään :P
Rosemaryn painajainen ( Rosemary's baby) - Se loppu...
4
1721
Vastaukset
- ohjaa..
-Rosemaryn loppu on juuri yksi syy,miksi se ei ole tavallinen kauhu/jännitys elokuva.Tavallisia kauhuelokuvia mahtuu 12 tusinaan,eli ne on tylsiä suuremmaks osaks.Rosemary-filmi on ohjaajan,Polanskin,ansiosta hyvä.Mia Farrow oli pääosassa toisessa kauhupätkässä nimeltään: Sokea Kauhu,-ja se oli juuri niitä tavallisia,verisiä ja tylsiä filmejä..
Kuvailemasi kaltainen loppuhuipennus, musta "lässähdys", elokuvassa olisi ollutkin jos ohjaajanpallilta olisi löytynyt Dario Argento.
Vertaa!
http://www.youtube.com/watch?v=qIH8FcrRKH8- Veteranfan
Rosemaryn Painajaisen loppu ratkaisu jätti katsojan arvailujen varaan ,siitä miten Rose tyttö pärjää tulevaisuudessa lapsensa kanssa.Ensivaikutelma olisi varmasti että kaikki asiat Rosella menisi päin hel¤¤¤tiä,mutta Rosemary uskoo siihen asiaan jotta pystyisi kasvattamaan Saatanan pojasta hyvän ihmisen,eli yrittää suojella lastaan näiltä negatiivisilta ympäristö vaikutteilta.Sehän on varmasti yksi tärkeimpiä lapsen kasvatuksen perus asioita maailmassa,lapsesta voisi kasvaa hirviö vaikka elämä olisi kuinka turvallista ja huoletonta.
Kyse on vain kasvatuksesta ja siitä miten lastaan kohtelee,tuossa elokuvassahan Satanistit ovat eräänlaisia palvojia jotka hemmottelisivat pojan piloille eli hirviöksi, sitähän Rosemary ei varmasti tee.
Roman Polanskin elokuva antaa moniulotteisen loppuratkaisun ,joka antaa miettimistä mikä on ihmisen paikka maailmassa.- Andersssi
Oletteko kaikki katsojina noin konreettisia? Eikö kenellekään tullut mieleen, että loppu saattoi - ja elokuvassa tämä jätetään auki - olla naisen kuvitelmaa, mielen harhaa?
Ja ensimmäiselle kirjoittajalle: ei tuollaista kuvailemasi kaltaista onnetonta loppua ole yhdessäkään A-luokan kauhuleffassa. Onneksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?1912471Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä711222Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1775132Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa353760Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963574Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss523208Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092924Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132538Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie552195Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191995